yine askerlik yine askerlik

şimdi durum çok mu karışık bilmiyorum, ama bi anlatmaya çalışayım. geçen sene haziran ayında üniversiteden mezun olduktan sonra hemen almanyada bi üniversiteye master başvurusu yaptım, aralıkta da almanyaya geldim. muhtemelen daha yeni mezun olduğum için, ne vize alırken ne de yurtdışına çıkarken askerlik ile ilgili bi sorunla karşılaşmadım. sadece yurtdışına çıktığımda konsuloslukta dosya açtırmam gerektiğini biliyordum. bugün bu iş için konsolosluğa gittiğimde askerlik durum belgesi falan istediler. e bende de haliyle yok öyle bişey. neyse, askerlik şubesine telefon açtım. direk "şu an asker kaçağısınız" dediler. türkiyeye geldiğinizde en yakın şubeye gidip diploma, fotokopi, resim, vs. vs. ile erteletin askerliğinizi dediler. şimdi ben türkiyeye girerken bi problem olmaz mı madem asker kaçağıyız hali hazırda. inzibatların koluna girmeyelim sonra havaalanına adım atar atmaz.

giriş yaparken gbt den asker kaçağı olarak arandığınız çıkarsa ki çıkar seni hemen karakola alırlar.ordan da bağlı olduğun yada en yakın askerlik şubene götürürler.elinde belge( diplamadır çıkış belgesidir ) olduktan sonra şube sana tecil vermek zorunda.nerdenmi biliyorum, benim başıma geldi bunlar+ askerliğimi askerlik şubesinde yaptım ;)

  • yambiliyami  (02.07.10 16:14:50)
OO-Oooooo

  • salahaddin  (02.07.10 16:40:37)
yaklaşık olarak 2 senedir gbt ye askerlik durumu işlenmiyor. avrupa birliği uyum kanunları gereği. ama tabiki askerlik şubesi asker kaçağı olduğun için savcılığa suç duyurusunda bulunduysa yakalama kararı çıkartılıyor vs. öyle eskisi gibi askeliğini yapmadın çağır inzibat yok yani.

  • delidir yakalayin  (02.07.10 17:16:13)
bir şey olmaz gel sen. en fazla polisler on dakika durumunu anlatırsın. panik olmaz ben bu işlemi yaptırmak için geldim falan de bir sorun olmaz ya. fazla kafana takma yani. çünkü tecil hakkın var ama eğer tecil hakkın dolmuş olsaydı muamele değişirdi.

  • seyduna6687  (02.07.10 18:10:40)