FOB Term Nedir

Alibabadan bir ürün almaya çalışacağım, teklif verirken
The price of FOB term:
Diyerek fiyat vermiş.
Bu şekilde satın alırken, ben hangi maliyetlere katlanma lazim?
Çin de benim adıma işlem yapacak bir gümrükçüye ihtiyacım olacak mı yoksa Türkiye'de limanda mı ben teslim alacağım?

Free on board; özetle gemiye yüklendikten sonrasına karışmayız, shipping + tax + insurance size ait olur.

  • archmage mahmut  (10.10.23 13:26:05)
Maliyetinden çok iş yükü olarak, gemide nakliye ya da gümrük için benim temsilcimin orada olması gerekmez değil mi?

  • tum haklari saklidir  (10.10.23 13:55:41)
Bir adat forwarder bulacaksiniz, kendisine fob hangi limansa söyleyeceksiniz.
O firma size fiyat verecek.
Buradaki olay origin maliyetleri saticida ve limana getirme maliyeti de onda. Burayı koordinasyon gerekecek.

Yok bunlar çok karışık geliyorsa ddp ya da cpt fiyat isteyin ama tuzlu çıkabilir.

Origin duties vs satıcıda. Sizin kısım gemiye yuklendikten sonrası.
Incoterm 2020 fob diye aratirsaniz daha detayli açıklamalar çıkar.
  • logisticsmanager  (10.10.23 14:15:00)
ihracat ona ait, senin orada firman yoksa zaten gümrükçün de olmaz. gümrükle ilgisi yok yani sadece navlun sana ait, navlunu yapana sigortayı da yaptırabilirsin ufak bir rakam çıkar zaten. burada ithalat bitince antrepodan araç tutup aldıracaksın onun için de buradaki gümrükçün yardımcı olabilir. Onelog iyidir parsiyel Çin navlunlarında.

  • tiny penny  (10.10.23 14:46:56)