askerlik erteleme ve yoklama kaçağı para cezası

selamlar,

bu senenin başında tecilim sona erdi. eylül'ün 15'inde kilodan ötürü bir yıl erteleme aldım. erteleme almış olmama rağmen 1 ocak ile 15 eylül arası yoklama kaçağı göründüğüm için 5000 küsur tl para cezası çıkmış, dün adresime bilgilendirme gönderildi. internette bakındım biraz ama askerliğe elverişli olmama durumunda cezanın ödenmediği yazıyor. ben teknik olarak henüz elverişsiz raporu alamadım, erteleme sürecindeyim.

bu cezayı ödemekle yükümlü müyüm? erteleme işlemlerini yaparken yetkili kişi ceza çıkarsa ödemene gerek yok, zaten iptal edilecek demişti ama sonrasında böyle bir şey gelince afalladım.

bir de belge elime dün ulaştı (9 ekim) ama üzerinde tebliğ tarihi 27 eylül yazıyor. tebliğ tarihi mantıken belgeyi teslim aldığım tarih değil mi? (direkt ptt'den gelip teslim ettiler, imzalayıp teslim aldım. geç gördüm gibi bir durum yok yani). tebliğ tarihinden itibaren itiraz için 15 gün süreniz bulunmaktadır diyor, hangi tarihi ele almam lazım burada? bir de niye 2023 türkiye'sinde bir postanın iki adres arasındaki yolculuğu neredeyse iki hafta sürüyor? (son sorum ptt'ye gelsin).

Hocam tebliğ tarihi değil de evrakın postaya verildiği tarihtir 27 eylül.

Normal tebligatların tebliğ edilmesi ptt nin iş yoğunluğuna göre değişiyor. Bazen 1 ayda tebliğ etmiyolar kriz geçirebiliyoruz, ama HT dediğimiz hızlı tebligatlar 2 gün içinde tebliğ ediliyor ama 2 katı para ödüyorsun. 27sinde postaya verimiştir size 9 ekimde gelmiştir.

İtiraz hususu da sizin elinize ulaştığı tarihten başlar süre. Tam olarak kanunda sizin durumunuz ile ilgili hüküm var mı bakmak lazım. Ama ben olsam itiraz yolunu denerdim mutlaka.
  • turuncu tonlarda  (10.10.23 11:09:36)