basit bir diyalog

bir konuda bilgi almak için soru sordum
sorduğum kişinin deneyimleri üzerinden kendim için çıkarım yapacaktım
cevaplayan kişi de benim tecrübemi merak ettiğin için değil kendin için sormuşsun anlamına gelecek bir cümleyle bitirdi
(neden sorduğunu şimdi anladım gibi)

bu durum sitem içeriyor mu
konuyu abartmaktan ziyada empati/psikloji açısından fikirlerinizi öğrenmek istedim :)

sitem icerip icermedigini bunu soyleyen kisi disinda kimse gercekten bilemez. burada alacaginiz cevaplarin tamami kendi hayat deneyimlerimiz uzerinden varsayimlarimiza dayanir.
bu konuda benim varsayimim, karsinizdaki kisinin deneyimini merak etmeden, onu paylasmasi icin alan yaratmadan, ben ne alabilirim diye sormussunuz ve dinlemissiniz, karsinizdaki de bunu anlamis. durum tespiti de olabilir, sitem de olabilir. eger surekli insanlardan ne alabilirim diye 'dinliyor', ki bu dinlemek olmuyor, alan acmiyorsaniz, karsinizdakinin de deneyimi sizle bu yonde ise sitem etmis olabilir. zira, beni de, bana ve yasantima alan acmadan, bir sey alma enerjisi ile dinleyen insanlar da beni rahatsiz ediyor ve paylasimimi azaltiyorum. alan acarak sadece dinlemek 'bence' cok zor bir sey degil.

  • songforsomeone  (09.10.23 15:22:53)