Berlin'de kreş

Ocak ayında 1 yıllığına Berlin'e yerleşeceğiz. 3.5 yaşındaki çocuğumuzu da kreşe vermek istiyoruz. Zaman kazanmak adına ocak ayına kadar yapabileceğimiz bir şey var mıdır? Aylarca sıra beklediğini söyleyenler var, şimdiden Türkiye'deyken sıraya girmek mümkün mü?

kayit sirasina girmek icin muhtemelen ikametgah(anmeldung) isteyeceklerdir. ama bir ihtimal sizin durumunuza ozel istisna olusturabilirler. bunun icin kres mudurlerine e-mail yoluyla ulasmaya calisin. yardimsever birine denk gelirseniz problemi cozebilir. alternatif olarak ozel kreslere de bakabilirsiniz, eger kres cikmazsa zor durumda kalmamak icin.

kres isi, ev problemi ile birlikte berlinde en buyuk problemler. oyle ki hamilelik sirasinda insanlar kres sirasina kaydoluyorlar. yeni tasinanlari ilk bir iki sene en cok zorlayacak konular bunlar.
  • emrahday  (09.10.23 10:49:17 ~ 10:49:35)
uzaktan bir şey yapabilmeniz zor gibi. ne adresiniz belli, ne anmeldung'unuz var. bu yola baş koyup berlin'deki yüz kitaya mail atarsanız belki bir tanesi döner, onun da garantisi yok. berlin'e gelip sabit bir adrese yerleşir, anmeldung yaparsanız bulma şansınız artar yine de. bir de hangi mahallede, hangi semtte yaşayacaksınız, belli mi? berlin kocaman bir şehir. bir saat uzaklıkta bir kitaya çocuğu her gün götürüp getirmek ıstırap olabilir. ayrıca öyle kitalar var ki insan çocuğunu emanet etmek istemiyor. önce bir görüp beğenmeniz lazım.

  • sir gawain  (09.10.23 13:12:53 ~ 13:14:15)