Devlet memurlari yurtdışına seyahat amaçlı giderken?

Merhaba arkadaşlar
Küçük bir sorumuz var.
Devlet memurları fazla çalışma izni ile idare ve/veya valiliğin haberi olmadan vizesiz bir ülkeye seyahat amaçlı gidebilir mi?

gidebilir

  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (08.10.23 22:26:07)
@Eisberg öyle bişey kalmadı. Artık çalıştığı yerden farklı illerde bile ikamet edenler var. Sabah işe gelip akşam gidiyorlar

  • rodeocu  (09.10.23 00:42:36)
ÖZET: Devlet memurunun yıllık iznini ve hafta sonu izni ile diğer izinlerini yurt dışında
geçirmek istemesi halinde kurum amiri onayı alınıp alınmayacağı hk. (09.05.2013-6643)
Bilindiği üzere, Devlet memurlarının, ikamet ettikleri il hudutlarını tatillerde ancak
yetkili amirin izniyle terk edebileceklerine ilişkin düzenlemenin yer aldığı 657 sayılı Devlet
Memurları Kanunun “İkamet Mecburiyeti” başlıklı ek 20 nci maddesi, 25/02/2011 tarihli ve
27857 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanan 6111 sayılı Kanunun 177 nci
maddesinin (g) bendi ile yürürlükten kaldırılmış olup, bu düzenleme sonrası Devlet
memurlarının izinlerini ikamet edilen yer dışında geçirmek istemesi halinde herhangi bir
onaya gerek bulunmadığı değerlendirilmekte olup, bahse konu izinlerin yurt dışında
geçirilmesi durumunda ayrıca bir onay alınacağına ilişkin herhangi bir hüküm
bulunmamaktadır.
Bu bağlamda, izinlerin yurt dışında geçirilmesi için ayrıca bir onaya gerek
bulunmadığı ancak, kamu kurum ve kuruluşlarının kendi iç mevzuatları gereğince hizmetlerin
aksamaması ve sürekliliğin sağlanması açısından personele istenildiğinde ulaşılabilmesine
imkan sağlayacak şekilde iznin geçirileceği yere ilişkin bilgiler ile iletişim bilgilerinin izin
talebinde bulunulurken belirtilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir
  • faberkastelli  (09.10.23 12:00:15)