10 yerli 10 yabancı klasik ya da modern klasik roman öneriniz

kitap fiyatları da enflasyondan nasibini aldı, malumunuz.

ufak bir "daha sonra alamam" yatırımı yapacağım.

okumak istediğim birkaç romanı listeye ekledim.

benim eklediğim bazı kitaplar: büyücü(fowles), guermantes tarafı (3/7)(proust), mezarlarınıza tüküreceğim(boris vian); üç istanbul(mithat cemal), ben deli miyim(hüseyin rahmi), kara kitap(orhan pamuk) ...

sizin de önereceğiniz birkaç kitabı araştırıp dahil etmek istiyorum.

sefiller.

  • gule gule  (05.10.23 21:28:18)
ölmeye yatmak
huzur
varolmanın dayanılmaz hafifliği
  • black holes in the sky  (05.10.23 21:38:15)
Karamazov kardeşler

  • allah yazdiysa bozsun  (05.10.23 21:38:30)
Yabancı listesi olarak şu listeden herhangi 10 tanesini gözü kapalı alabilirsin.

www.dr.com.tr
  • Mirket  (05.10.23 21:44:53)
Oblomov, zorba, gurur ve onyargi, sefiller, fahrenheit 451

  • mor oje  (05.10.23 21:50:10)
rus klasikleri hep söylenir. ben ek olarak steinbeck ve hemingway eklemenizi önerebilirim. özellikle steinbeck için gazap üzümleri ve cennetin doğusu.

umberto eco-gülün adı olabilir. saramago'nun körlük romanı dahil olur genelde böyle listelere.

stefan zweig-marie antoinette, oscar wilde-dorian gray'in portresi, salinger'ın çavdar tarlasında çocuklar romanı ve diğer hikaye kitapları olabilir.

fahrenheit 451, 1984, cesur yeni dünya gibi distopya-anti ütopyalar olabilir.

julio cortazar'ın seksek kitabına da bir bakabilirsiniz belki. okumadım bir köşede duruyor bir gün okurum diye çünkü ilginç bir okuma mantığı var. yarısına kadar düz okuyup bitirebiliyorsunuz, ya da verilmiş başka bir sıralama var, 73. bölümden başlatıp farklı bölümlere sizi atlatarak farklı bir kitap deneyimi sunuyor, ilginç bir klasik o da.

bir de gabriel garcia marquez - yüzyıllık yalnızlık girer böyle listelere.
  • nimberjack  (05.10.23 22:26:15)
Saatleri ayarlama enstitusu
Aylak Adam
Kurk mantolu Madonna
  • baldur2  (06.10.23 04:40:18)
Bülbülü öldürmek

  • proustun bir aski  (06.10.23 08:42:54)
Gorki - Ekmegimi Kazanirken

Marguerite Yourcenar - Hadrianus'un Anıları (bunu yasiniz 30larin uzeri ve siyasetle ilgiliyseniz oneririm, yoksa cok hitap etmeyebilir)

Yerli - herhangi bir Yasar Kemal romani (Anadolu irfanini anlamak adina)
  • serseri marti  (06.10.23 10:14:48)
Gonçarov -oblomov
dostoveyski - suç ve ceza, yer altından notlar, insancıklar
gogol - ölü canlar, palto
sadık hidayet - hacı ağa,kör baykuş
fante - toza sor, bunker tepesi
yaşar kemal - ince memed serisi
  • ayseee  (06.10.23 12:53:18)