35 bin dolar yatırım ile çalışmadan yaşanabilir mi?

Öncelikle sorumdan dolayı ekonomik sıkıntı yaşayan arkadaşlardan özür dilerim.

yıllardır çalışıyorum ve artık son noktama geldim.
birikimlerimin toplamı özetle 35 bin dolar. bu parayla nasıl bir yatırım yapsam ana parayı koruyarak aylık 20 bin lira kadar gelir elde ederim ya da ne kadar gelir elde edebilirim?

Ben o konuda bir çalışma yapmış, SGK + TSS + Harçlık + Araba + Ev + Yazlık, Hepsi içinde 786.000 $ bulmuştum.

  • Mirket  (27.09.23 11:28:48)
bence o şekilde bakma. bence pek rahat yaşatmaz. ama yatırım yapmayı vs. öğren. çok riske girmeden düzenli olarak ne kadar kazanabilirsin bunu araştır. temettü vs. de olabilir. sonra min. giderlerini hesapla. bu şekilde karar verebilirsin.

  • blackkmamba  (27.09.23 12:30:09)
Son 20 yıla bakarsanız, ev-araç-yazlık-sağlık maliyetleri hariç yaklaşık 150bin USD "minimum" gerekir.

Bu nedenle bir kaç ev alıp kiraya vermek filan en kolayıdır.
  • alfired  (27.09.23 12:32:29)
1 milyon bile etmiyor hocam 35 bin dolar, çeyrek daire parası. Çalışmadan yaşamayı mümkün kılmaz böyle bir para, ev-araba var diyelim yine de yetmez. Minumum bir 4-5 katı gerekli.

  • furry burns  (27.09.23 13:23:44)
Kaç yaşındasınız bilmiyorum ama orta karar bir hastalık için bile bunun kat be katı para gerekiyor.
Öte yandan eş, çocuk, yaşlı ana-baba filan yoksa, kira ödemiyorsam, bu birikmiş paradan ayrı bir de emekli maaşım varsa aylık 20bin TL ilaveten kazanamam ama yaşanır tabii, yaşıyorlar nitekim memlekette bunca insan.

  • SiyamkedisiZorro  (27.09.23 14:02:42)
Altı ayda bir kupon ödeyen usd cinsi tc hazinesi eurobondlarından, her ayda kupon ödemesi alacak şekilde dizip 5-6'şar tane (5-6bin nominal) alsanız, örn. 6 adet ocak-temmuz kupon ödemeli, 5 adet şubat-ağustos, 5 adet mart-eylül, vb. bu şekilde açıkta ay bırakmayarak. her ay 250-300 dolar arası bir ödeme alır vade sonunda da ana paranızı veya bir kupon fazlasını alırsınız. 100bin dolar olsaydı bu hesapla bugünün parasıyla ayda 20bin alabilirdiniz, dolar arttıkça tl karşılığı da artardı elbette. şuradan hesaplatıp kuponlara bakabilirsiniz.

www.vakifbank.com.tr
  • engelbert humperdinck  (27.09.23 14:10:27)