BES devlet katkısı

BES için normalde istediğimiz fonu seçiyoruz. emtia olur, yabancı hisse ağırlıklı olur vs.

peki, devlet katkısı nasıl oluyor?
yani şimdi ben bu yıl 140bin tl BES'e para yatırırsam 40bin tl devlet katkısı var. ama bu 40bin TL nasıl değerlendirilecek? TL olarak mı kalacak? yoksa bunu da bulunduğumuz fonlara mı dağıtıyorlar?

eğer TL mevduata göre tutmuyorsa, bu yıl az para atmışım BES'e. kalan 3 ay 100bin tl atıp tüm devlet katkısını almayı planlıyorum. yoksa hiç ellemeyeceğim.

devletin belirlediği getirisi en az olan fonlarda tutuluyor, o fonların ağırlığı zararına devlet tahvili alıyor.

kısaca devlet katkısı uzun vade düşünülünce özellikle yüksek enflasyon ortamında katkısı sıfıra yakın.
  • nuisance  (26.09.23 18:24:07)
Devlet katkısı için sadece faizli ve faizsiz tercihi yapabiliyorsunuz. Zaten fon dağıtırken görüyor olmanız lazım.

  • akhenaten  (26.09.23 18:26:38)
o zaman ne yatırıyorsak 2-3 yıl kala yatırmak lazım demek ki. anca o zaman manası olur. o da 2045 :)

  • tchuck  (26.09.23 20:55:51)