ev sahibinin yaptığı teklif

Merhaba, Kadıkoy'de 3+1 100m2 evde oturuyorum şu an kiracı olarak. verdigim kira 15.000 tl. kira sözleşmesi 5 yılı geçti ağustos'2023'te..
ev sahibi bugün aradı, ev ile ilgilenen bir yatırımcı oldugunu söyledi. benim evden çıkmam için de şöyle bir teklif yaptı. ocak'2024'e kadar kira ödeme, ayrıca ekstra'dan sana 150 bin TL vereyim.

Bence yaptığı teklif az. Sizce ne kadar teklif olmali?

Evin güncel değeri 10 milyon TL civarı ve kira getirisi 40 bin TL diyebiliriz, yeni kiracı için.

5 yılı geçtiğiniz için kira bedelini güncelleme, emsal piyasaya göre bir oranlama hakkı var mal sahibinin.

Aslında bir bakıma 5 yıl sonunda siz de yeni bir kiracısınız, eğer çok zıtlaşırsanız yeni kira bedeli için dava açabilir mal sahibi kanunen.

Kiranızı ödediğiniz sürece 10 yıl boyunca çıkartamaz sizi, eyvallah. Ama 15 bin liraya oturmaya devam edemezsiniz mal sahibi isterse.

Pazarlık yaparken bunları da göz önünde bulundurun.
  • John Bloor  (26.09.23 12:37:32)
kira bedelim 6 bin TL idi, onu 15 bin TL yaptım ağustos ayında. rayiç bedel yeni kiracı için, eski kiracı olup 10 bin tl'ye oturanlar da var muhitte.

  • the junior jr  (26.09.23 12:39:31)
Devletin uygun gördüğü kira artışını yaparak evde oturmaya devam etmek isteyen kiracılara hak veriyorum da,

Evden çıkmak için rüşvet, avanta veya hava parası, adına ne derseniz deyin, para istenmesi benim değer yargılarımla hiç örtüşmüyor.

Parayı mağduriyetinizin karşılığı olarak da görmüyorsunuz, adamın malından kazancının ne kadarını koparmanızın uygun olacağını gözetiyorsunuz.

Bu haliyle konu, inşaat ruhsatı verdiği taktirde, müteahhidin ne kadar kazanacağını gözeten ve buna göre tavrını konumlandıran memurdan bir farkı kalmıyor.

Taşınma masrafına belki de, fazlasına doğru demem ben.
  • Mirket  (26.09.23 12:55:19)
evde oturmak hakkım. bana teklifi de kendisi yaptı.

  • the junior jr  (26.09.23 12:58:53)
burdaki mağduriyet şu. ben 15 bin tl'den belki 30-35 bin tl'lik eve gececegim. oradan bana aylık 15-20 arası girecek. ekstra depozito, emlakçı vb. verecegim, bir de taşınma parası.
hakkım olan bir şeyi bırakmak için neden ev sahibini düşüneyim?

  • the junior jr  (26.09.23 13:00:40)
taşınalabilceğin daha avantajlı ev varsa değerlendirebilirsin

  • bir soru sorcam  (26.09.23 13:04:58)
5 yılı geçtiyse ve emsal kira bedelleri 40bin tl civarı ise mahkeme sizin kiranızı 25-30bin tl yapar.

bunu gözönünde bulundurun.

ayrıca yeni ev sahibi tahliye davası açıp 2 sene içinde sizi çıkartabilir.
  • nuisance  (26.09.23 13:09:04)
iyi bir teklif ben olsam kabul ederdim.
İçinde kiracı olan evler satılmıyor çok da ev sahibinin yoluna taş koymamak lazım adam size sizin tüm masraflarınızı karşılayacak üstüne de sonraki evinizdeki kira farkını aylarca amorti edecek teklif yapmış.

  • nuevo  (26.09.23 13:37:15)
abi, 40 bin tl yeni kira bedelleri için. eski kiracılar 5 bin'e 10 bin'e oturuyor hala.
dava açsa zaten minimum 2 sene sürüyor, 10 seneden once sebepsiz cıkartamıyor.
adamın teklifini sordum ben, makul mu diye. konu baska seylere gitti :)
  • the junior jr  (26.09.23 13:37:21)
aynı şartlarda eve çıksam, 35 bin'den 20 bin TL kira farkı var. bunun üstüne,
emlakçı: 35 bin
depozito: 35 bin
taşınma 30 bin

kafadan 100 bin tl gitti zaten.
  • the junior jr  (26.09.23 13:38:46)
5 yılı doldurduğunuz için ev sahibi kira tespit davası açabilir. öyle çok uzun da sürmez 1 ya da 2 celsede (maksimum 1 yılda) kiranız 40 bine yakın bir bedele çıkar. üstelik mahkeme tamamlanana kadar geçen süredeki aylar için de kira farkını, üstüne mahkeme masraflarıyla birlikte ödemek zorunda kalırsınız. sizin hesaptaki şu an 15bin kira ödüyor olmanız anlamını yitiriyor yani. dolayısıyla ev sahibinin size yaptığı teklif kabul edilebilir duruyor bence.

edit: kafadan 100 bin gitti demişsiniz ama ödemeyeceğiniz kiralarla birlikte 200 bin liradan fazla vermiş oluyor zaten size ev sahibi. bu olayda temek amaç sizin masraflarınızı karşılamak ve fazlasıyla karşılıyor.
  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (26.09.23 13:57:47 ~ 14:06:47)
ev sahibi iyi niyetli ben direk kira tespit davası açarım zaten 150 vermeyi göze almışım onu da vermem mahkeme sonucunu beklerim.şahit olduğum hakim ler aynen şunu yapıyor kontrattaki süreye bakıyor.kira tespiti yapın diye müfettiş e yönlendiriyor.mahalleye gelen müfettiş bakkala kapıcıya buralarda kiralar ne oldu diyor emlakçıya uğrarsa eyvah zaten.binaya dıştan bakıyor.sonra yapıştırıp geçiyor.40 sa 30 yapar kiran ıgeçer + mahkeme masrafları.

  • jamswety  (26.09.23 14:38:18)
gozden kacirdiginiz nokta, kira sozlesmenizin 5 yili gecmis olmasi. adam dava acar da kiraniz rayic bedele gelirse, ki dediginiz gibi ise gelmemesi icin bir neden yok, geriye donuk olarak tazmin eder sizden, masrafini da alir ve faizini de.

  • songforsomeone  (26.09.23 16:29:43)
dava açsa 2 sene sürer doğru. ama kaçırdığın nokta 2 sene sonra davayı kazandığında aradaki 2 senelik kira bedeli farkını da geçmişe dönük senden tahsil eder. böyle yüklü bir miktarı davayı kaybettiğinde ödeyebilecek misin ?

  • orpheus  (26.09.23 16:36:15 ~ 16:36:52)
agustosta 6binden 15bin'e cikarttiysaniz ve ev sahibi bunu kabul ettiyse onumuzdeki 5 sene artis yapmaniza gerek yok.

bu arada ev sahibi evi satarsa, ki yatirimci var diyorsa satmayi dusunuyor gibi, size para vermesine zaten gerek yok alan kisi size ihtar cekip 6 ay icinde cikartabilir.
  • cooperr  (26.09.23 17:58:46)