İş seçimi karar verememek

1.iş aileyle birlikte memlekette düz memur olarak devam etmek
+sı kira yok, iş rahat, , eve 5dkka, para kalıyor haliyle, 4 sene sonra unvan değişikliği sınavı gelirse mühendisliğe geçebilirim ama şehir değişebilir
-si şehir orta seviyede büyüklükte , arkadaş az, kafama göre puba filan gidemiyorum mekan az ve tanıdık filan çok, Ailedeki tartışmalar ufak tefek , aktivite ve mekan sayısı az.

2.izmirde mühendislik kamuda
+sı bildiğim ve sevdiğim şehir, imkan çok, maaşım artacak, aktivite ve mekan çok
-si kira vericem, yol daha uzak olacak, işin durumunu bilmiyorum yoğunluk veya sorumluluk artabilir,
Yaşlı aileyi uzakta bırakmak onlara yardımcı olamamak

3.ankarada mühendislik kamuda
İzmir olmazsa puanım 2024 temmuza kadar geçerli süresi bitmeden son tercih ankara yapabilirim yada 1.işte kalıcam.

3-4 ay içinde kararr vermem gerekiyor siz olsanız hangi işi tercih ederdiniz ?

Özelde çalışan mühendisim. Mühendislikte iş ve sorumluluk çok. Devleti bilmiyorum ama düz memurluk kadar kolay olmayacağını düşünüyorum. Mühendisliği seçeceksem İzmir'i seçerdim. Ankara'da ne işim var. İzmir sıcak, güneşli, deniz var, Antalya'ya, Muğla'ya yakın.

  • dissendium  (24.09.23 23:08:28)
Ben Ankara aşığı bir İzmirli olarak 3 derdim ama siz 2'yi seçin tabii ki.

  • signore  (24.09.23 23:57:16)
1 ile 2'nin arasindaki maas farki ne kadar?

  • thetruenorthstrongandfree  (25.09.23 01:04:37)
Size ait bir hayat için 2.

  • nic cage  (25.09.23 08:48:12)
aldığın maaş kiraya gider, faturası vs. bir sürü yan giderin olacak. maceraya gerek yok bence, otur oturduğun yerde diyorum. iş rahat ve eve yakınken bir sürü ek iş imkanın da olur. (bilirkişilik vs.) en kötü borsa kovalarsın. ben olsam 1'de kalır dalgama bakarım. aktivite ve mekanı falan geç bence. yaz tatili, kış tatili, kafa tatilleriyle falan arayı kapattığın gibi daha keyifli bile olur.

  • Improbable  (25.09.23 09:03:39)
hocam mühendisliği seç. ben olsam 2 yapardım.

  • sizofren06  (25.09.23 10:42:52)
İzmirde maaşın artması illüzyondan ibaret olur gibime geliyor.

Arttığı kadar kira, ulaşım ve eğlenceye gidecek.

Ama aile yerindeki ulaşım ve eğlenceye o kadar gitmeyecek. Gerçi bir şey de yok diyorsunuz ama olsun.

Kendine ait bir hayatın olması açısından bana da yine 2. seçenek ağır basıyor.

O tarz bir hayatı geç seçmemin acısını evlilik arefesinde çok yaşadım.
  • ananiyimioguz  (25.09.23 14:21:06)
Cevaplar için teşekkürler,
Maaş farkı genel anlamda memurun 1,5 katı alıyor mühendisler.
Şuan 20 civarıyken memur, 30mühendis alıyor
Ocaktan sonra memur 33, mühendis 48 gibi olacak.
Bir ihtimal daha var memlekette mühendislik kadrosu açılırsa onu da tercih edebilirim.

İzmirde kadro açılırsa yurtdışına çıkamasamda kendi istediğim hayatı yaşayabileceğim gibi görünüyor.
Memelekette kalırsam peter pan olucam bu gidişle aile evinde
  • kararsızataletfilozofu  (26.09.23 00:20:28)