Trafikten men

Dün gece şöyle ilginç bir olay yaşadım. Rota İstanbul-bodrum, saat gece 1, milas civarlarında çevirmeye girdim. Jandarma plakayı sorguladı, geldi, araç trafikten men gözüküyor dedi. Dedim mümkün değil. Sebebini sordum, gözükmüyor dedi. İşlem yapmayacağım, nereye gidiyorsunuz dedi, bodrum dedim, bodrum girişinde işlem yaparlar dedi. Neyse oradan ayrıldım, çevirme-kontrol olmadan eve vardım.

E-devletten bakıyorum, arabada eksik bir şey yok, sadece ödenmryen ek mtv var (ki men sebebi değil diye düşünüyorum). Muayene tam, sigortalar tam, ödenmeyen ceza yok, hak mahrumiyeti yok. Bana biraz adam bizi kekledi gibi geldi.

Ne diyorsunuz? Gidip bir bölge trafikten sorgulatmak gerekir mi?

Trafik şubeye bir uğrayın derim.

Çok değişik. Bize de yazarsanız bilgileniriz.
  • baldan kaymak  (23.09.23 11:11:50)
araç üzerinde bir borçtan dolayı haciz olabilir mi ? gene e-devlet üzerinden ulaşılan araçlarım bölümü var. böyle bir haciz-men işlemi olsa orada görmeniz lazım.

  • orpheus  (23.09.23 11:48:56 ~ 11:49:42)
Trafikten Men Edilmenin Sebepleri Nelerdir?
Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi her trafik suçu sonunda sürücüler trafikten men cezası ile karşılaşmaz. Aracın söz konusu ceza ile karşılaşması için aşağıdaki kuralların ihlal edilmiş olması gerekir:

Araç sahibinin, araç üzerinde yapılan teknik bir değişikliği en geç 1 ay içinde tescil belgesine işletmemesi
Araç satın alındıktan sonra 1 ay içinde trafik tescilinin yapılmaması
Aracın taşıma sınırını aşacak şekilde taşıma işlemi yapması
Tehlikeli maddelerin gerekli yasal izinler alınmadan araçta taşınması
Zorunlu trafik sigortası yaptırılmadan aracın trafikte seyretmesi
Araçta, teknik açıdan diğer sürücülerin görüş açısını kapatan ya da kazaya sebebiyet verecek özelliklerin var olması
Özel izin alınarak taşınması gereken malzemelerin izinsiz olarak araçta taşınması
Aracın lastik, fren, ışık ya da diğer sürücüleri etkileyen teknik donanımları eksik olarak trafiğe çıkması
Trafiğe tescil işlemi yapılmış olan aracın plakası olmadan kara yoluna çıkarılması
Aracın kamu aracı olmamasına rağmen, resmi plaka ile trafikte seyretmesi
Araçta olması gereken işaretlerin araç üzerinde olmaması
Aracın muayenesinin yaptırılmaması
Gerekli yasal izinler alınmadan ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapılması

Bunlardan birinde sorun olmuş olabilir mi?

trafik sigortanız vardır diye düşünüyorum.
  • la traviata  (23.09.23 11:49:58 ~ 11:50:27)
@orpheus, araçlarım bölümünden kontrol ettim, hak mahrumiyeti yok, haciz de yok dolayısıyla.

  • kojonotsuki  (23.09.23 11:54:38)
@la traviata, hiçbirinde sorun yok, zorunlu sigorta dahil

  • kojonotsuki  (23.09.23 12:05:18)
Önceki bir sorundan dolayı araç bağlandı ve aracı aldıysanız men trafikten silinmemiş olabilir. Motorlu trafik polisi veya trafik şubeye gidin düzeltirler.

  • hebanon  (23.09.23 14:05:59)