Hangi otomobil motorları daha zor stop eder?

Kalkışta, yokuşta sürücü acemiliğini telefi edecek daha zor stop edecek otomobil motorları neler?

Yani mesela atmosferik mi, turbolu mu; benzinli mi, dizel mi; Honda'nın motorları mı, Renault'un motorları mı gibi?

sorunuzun cevabı markadan bağımsız yüksek hacimli ve yüksek beygir ve torklu gücüne sahip araçlar özellikle dizel, ayrıca bu araçlar ikinci el ise baskı balata setinin yeni olması.

Ancak konu sadece acemilik ise yokuş kalkış desteği olan her hangi bir tam otomatik şanzımanlı bir araç.
  • Rao  (23.09.23 10:47:42)
Düz vites araçlar için konuşursak sürücü, debriyaj gaz dengesini sağlayamadığı sürece araç kolay şekilde araç durur.

Bazı araçlarda ise yokuş kalkış desteği bulunur.
  • diyecevaplandı  (23.09.23 10:56:23)
öyle bir motor yok. Diğer cevaplarda yanıtlar verilmiş.

Otomatik ve yokuş kalkış destekli araçlar stop etmez ama destek de birkaç saniyedir yani frenden ayak çekip gaza dokunana kadar. Ancak yine de çok çok dik bayırlarda durulursa pek çok araç çıkamaz. Bayır yukarı koşamamak gibi birşey bu.

Aradığınız cevap yokuş kalkış destekli otomatik şanzıman mümkünse en az 1.4 ve üstü, kasası ağır olmayan araçlar ve veya aynı şartta 1.6 ve üstü bir araç gibi.

Yine de buna rağmen yokuşta durulacağı biliniyorsa tırmanmanın başında bekleyip, yol açılmasını beklemek faydalı olabilir. Ben maalesef manuelde bunu yapıyorum ötekini yapamadığımdan.

Ama motosikletimde öttürürüm o bayırları :)
  • baldan kaymak  (23.09.23 11:10:24)