%50 Faize Yatırmak vs Dolar Almak

Vadeli Türk Lirası hesaplarına geçişte %50 faiz veriyorlar. Sizce hangisi daha mantıklı, faize yatırmak mı dolar almak mı?

vadene bağlı ama kağıt paraya yatırım yapılmaz.
illaki bir şey alacaksan dolar yerine fizki 24 ayar külçe altın alabilirsin.

  • gibicibicis  (21.09.23 19:21:54)
Hocam bir arkadaşım bugün kkm dönüşü 55 aldı. Az bi bekleyin haftaya size de gelir o teklif. Şahsi fikrimi sorarsanız ben kkm’de değilim dövizdeyim. Dolar 28-28,5 olursa düz mevduata 50 verirlerse tl geçerim çünkü o zaman faizler daha da artmış olur ve doların artma ihtimali oldukça azalır (mevduat enf’a göre) zaten reel olarak tl’nib değer kazanmasını bekliyor benim takip ettiğim fon yöneticileri (yani ekranda usd/try tabiki artar ama faiz ve enf altında). Sonuç olarak, bence bir kaç gün daha bekleyin

  • avatar is back  (21.09.23 19:49:59)
gerçek enflasyonun %100 üzerinde olduğu ülkede bir %50 faizi paranızı eritir. Dolar da baskılanıyor, evet seçim sonrası kesin salacaklar ancak o zamana kadar vadeniz var mı. O ayrı bir konu ki bir de doların kendi enflasyonunu da unutmamak lazım.

Burada dolar bazlı ucuz kalmış varlıklara yatırım yapabilirsiniz, yani bu vadenize göre altın olabilir, yada bütçeniz yetiyorsa, fırsat bir yerden tarla veya arazı de size enflasyon üzerinde getiri sağlayabilir.
  • Rao  (22.09.23 00:19:48)
Enflasyon hızla düşecek gerçek enflasyon yüzde 100 geçen seneki bir vaka idi.

Tarla olabilir uzun vade yerine göre ama gayrimenkul ve araba ile TL faiz arasında belirgin bir fark kalmayacak. Sadece stresi kalacak bunu son 2 ayki araba ve gayrimenkul fiyatlarındaki değişimden takip edebilirsin.
  • fistikthecat  (22.09.23 06:48:40)
%50 kaç aya veriyorlar hiç görmedim

  • ShadowOfMoon  (22.09.23 08:48:49)