evden çıkma taaahüdü hakkında

3 seçenek olarak soracağım

1- 1 temmuz 2022de kontrat yaptık. 1 temmuz 2022de aynı gün taahhüt imzaladık, "2025te boşaltacağıma dair imza atıyorum" tarzı. geçerli olur mu?

2- 1 temmuz kontrat, ama öncesi yani 30 haziran mesela taahhüt olursa geçerli mi çünkü eve girmeden atılmış gibi oluoyr

3- 1 temmuz kontrat. 2 temmuz taahhüt imzalanmışsa geçerli mi?

o tarih geldiğinde boşalt dediğinde boşaltmayınca dava açacak ev sahibi ve sonraki süreç nedir tam olarka, kazanırsa masrafları kiracı mı öder? Başına gelen oldu mu.

teşekkürler

1. de tarih yok ve aynı gün imzaladığınızı ispat edemiyorsanız geçerlidir diye biliyorum.
mahkeme masraflarını vs de kaybeden taraf öder.

  • elorelia  (21.09.23 11:03:55)
Taahhütnamenin kiracının serbest rızası ile atılmış olması gerekiyor. Kontrat ile aynıbeya daha eski bir tarihte alınmış olan taahhütnameler serbest rızayı kanıtlayamıyor. Kontrat için şart koşulmuş gibi kabul ediliyor. Haliyle taahhütname bu 2 durumda (Senin 1. ve 2. senaryon) geçersiz oluyor.

Kontratın düzenlendiği tarihten sonraki herhangi bir gün düzenlenmiş taahhütname ise kiracının serbest iradesi ile imzalanmış kabul ediliyor. Ertesi gününden itibaren. (3. senaryon) Haliyle taahhütnamede belirtilen tarihte konutun tahliye edilmesi gerekiyor.

Taahhütnamenin düzenlenme tarihi ve imzaları geçerliyse tahliye tarihi boş bırakılmış daha sonradan doldurulmuş olsa bile kiracının bu tarihte konutu tahliye etmesi gerekiyor. (Örnek davalar bu yönde)

Ancak detaylardan biri, Eğer yapılan kira sözleşmesi bir önceki sözleşmeyi yenilemek adına yapılıyorsa ve bu yeni sözleşme ile beraber yeni sözleşme ile aynı gün taahhütname de düzenleniyorsa o taahhütname geçerli sayılıyor.
(Örnek: 2 yıldır aynı evde kiradasın ve ev sahibi yeni sözleşme yapmak istiyor ve yeni sözleşme ile beraber taahhütname de hazırlıyor.) (örnek bir dava: www.erkolhukuk.com)
  • diyanet takvimi  (21.09.23 11:09:51 ~ 11:13:30)
3. geçerli evliysen eşinde imza atması gerekiyor.

  • deepex  (21.09.23 16:56:36)