[]

dolandırılıyor muyuz?

annemin bir evi var. içinde kiracı oturuyor. üst kattaki su tesisatı arıza yapıyor ve kiracımızın mutfağına su damlıyor. mutfak dolapları hasar görüyor.

üst kat komşu arızayı gideriyor. kendi evide axa sigortadan sigortalı olduğu için bizim mutfak dolaplarının hasarını karşılayabileceğini söylüyor. sigorta şirketiyle iletişime geçiyor ve kendisine bir expert ulaşıyor. expert diyor ki, bana kiracının numarasını verin whatsapp üzerinden görüntülü görüşme yapalım bana mutfağı göstersin ona göre hasar bedeli tespiti yapalım.

bu işlemlerden sonra hasar bedelini ödemek için ev sahibi olan anneme ait evin tapusunun fotoğrafı, tc nosu, isim soyisim bilgisi ve iban bilgisi istiyor. Anne yaşlı olduğu için ben uğraşıyorum tabi. istediklerini gönderiyorum. iban bilgisi olarak kendiminkini gönderiyorum.

ev sahibinin iban bilgisini istiyor. onu paylaşıyorum bu sefer. daha sonra kimlik kartı fotoğrafı istiyor. Kimlik fotoğrafı da isteyince içime bir kurt düştü.

daha önce bu süreçleri yaşayan varsa aramızda, bu işler böyle mi oluyor?

 
komşu ile irtibata geçip hasar dosya numarasını öğrenerek axa sigortayı kendiniz arayın. Eksper bilgilerini doğrulayın. Ayrıca bu bilgileri online, eksperi karıştırmadan yapabileceğiniz bir platform olup olmadığını sorabilirsiniz.

Böyle bir olay yaşamadım, ancak ben de sizin yerinizde olsam whatsapp gibi resmiyeti olmayan bir aracı üzerinden bu tarz işlemleri yapmaktan imtina ederdim. en azından şirket uzantılı mail adresi ister, xxx nolu hasar dosyasında kullanılmak üzere notuyla e-posta olarak iletirdim. (tabi önce axa'dan onayladıktan sonra)
  • tnz  (18.09.23 22:54:11) 
Yani aslında istenenler normal sayılır, araba kazasında, ruhsat ehliyet araç fotoları istenmesi gibi, şüpheniz varsa söylendiği gibi resmi bir mail adresine yollayabileceğinizi söyleyebilirsiniz ama exper'in 3. taraf olduğunu da unutmayın (yani axa çalışanı değil)


  • atom karincanin torunu  (18.09.23 23:03:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.