[]

Kamburluk ve rounded shoulders icin spor onerileri

6 yaşından beri tum gun masa başında oturduğum bir hayat düzenim var. Şuanda da bilgisayar başında calisiyorum ve kamburlugum gittikçe artıyor, sabitleniyor gibi.

Bana oyle bir spor onerin ki o kas gruplarını calistirsin ve one gelen omuzlarımı geri ceksin, duruşumu düzeltsin.
Ama sorduğum şey egzersiz hareketi değil, spor tipi.
“Mesela tenis oynamanın o kas gruplarına faydası olur, kamburluğunu düzeltir” Gibi bir öneri arıyorum. Egzersiz hareketlerini sırayla yapmaktan sıkıldığım icin sürdürülebilir olmuyor. Gyme gitmek, aletlerde çalışmak bana aşırı sıkıcı geliyor.

O yüzden dans çeşid, grup dersi, raketli sporlar, farklı tarzda oyunlar vs her seye açığım. Bana bir spor önerir misiniz?
Lütfen konu ile ilginiz/ bilginiz yoksa oneri vermeyin.

 
Bahsettiğin şey dans ederek ya da tenis oynayarak düzelebilecek bir şey değil, gym'e giderek de düzelmez, şanslıysan eğer uygun bir fizik tedavi süreci ile düzelir zira yamulan omurga olduğu için omurgayı düzeltmek gerekiyor, onun için de dans etmek etkili bir yöntem değil, tenis oynarken kullandığın kaslar da yamulmuş omurgayı düzeltmez. Dediğim gibi şanslıysan fizik tedaviyle falan kurtarırsın ama derecesine göre cerrahi yöntemler de tavsiye edebilir doktor.


  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (18.09.23 15:10:13 ~ 15:20:44) 
öyle bir spor yok, belli hareketlerle düzeltebilirsiniz. düzeldikten sonra da sporla kasları güçlendirip tekrarlamasına falan engel olabilirsiniz. yani spor dalı ana değil ara etmen olur ancak.


  • candide  (18.09.23 16:03:52) 
ağırlık çalışarak ve bilinçlenerek duruşunu düzeltebilirsin. nitekim ben düzelttim.

omuzların öne düşüklüğü sırt kaslarının zayıflığından ve göğüs kaslarının gergin oluşundan kaynaklanıyor. sırtını güçlendirirsen, göğsünü de açarsan işin hallolur.

örneğin barbell row, seated cable row, barfiks gibi şeylere abanman gerekecek.
  • alperz  (18.09.23 17:18:03) 
10 aydır haftada 3 gün mat pilates yapıyorum. pilates hocama tam olarak masa başı çalışma, kamburluk, omuz düşüklüğü, mouse tuttuğum elimde ve bileğimde güç kaybı, bel ve omuz ağrısı vb. şikayetlerimi anlattım. şu an görenler sen ne yaptın kendine, boyun mu uzadı diye dalga geçiyorlar, o derece düzeldi duruşum ve şikayetlerim %70 falan azaldı.


  • Phoebe  (18.09.23 17:22:55 ~ 17:24:01) 
Sana benzer bir hayat şeklim vardı. Pandemi esnasında evde oturmaktan ve evde çalışmaktan artık vücut "(" şeklini almıştı. Uyguladığım yöntemlerle 35 yaşında "boyun uzamış" tepkileri aldım. Boy tabi ki uzamadı ama vücut parantez formundan "I" formuna geldi, boyum uzamış gibi oldu.

Üstteki cevaplar doğru, bu sorun dansla-tenisle-oyunla düzelmez.

Sorunu çözmek istiyorsan düzenli egzersizler yapman lazım. Omuz, sırt, göğüs kaslarını çalıştırıp özellikle de esnetmen gerekiyor. Bir spor salonunda spor eğitmeni ile çalışmalısın. Kendi başına belli ki motivasyonun yok, neyi nasıl yapacağını da bilemezsin. Bu iş aletlerden ziyade mat üzerinde, benchte veya duvara yaslanarak çeşitli egzersizler gerektiriyor.

Örneğin şu videodaki tarzda egzersizler çok yardımcı oluyor, ben buna benzer şeyler uyguladım:
www.youtube.com

Sıkıcı ve sürdürülebilir olmadığını söylemişsin, bir eğitmen ile çalışırsan düzenli ve motivasyonlu olarak bu işi götürürsün, sıkıcı olmaz. Bu etabı geçtikten sonra da kas gruplarını güçlendirirsin. Hayatına tahmin edemeyeceğin ölçüde pozitif etkisi olacak. Bu kadar uzun uzun boş yere yazmıyoruz emin ol.

Aradığın cevap bu değildi biliyorum ama doğru cevap bu.
  • Lethe  (19.09.23 09:40:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.