arada sırada frenden çıkan ses

selamlar. özellikle çok sıcak günlerde fren ara sıra ıslığa benzer sesler çıkarıyor. genelde çok kısa sürüyor.
google'dan bakınca balatalar ölmüştür falan deniyor ama bu ses 3-4 aydır ayda 3-4 defa falan duyuluyor. bazen tek sefer duyulup bitiyor bazen birkaç dakika devam ediyor.
fren tutuşunda bi sorun yok.

bugüne kadar sadece çok çok sıcak ve tozlu ortamlarda başıma geldi.

endişe etmeye gerek bir şey var mı?

Bazen balatalar toz tutuyor ama genelde tozlu lastik değişiminden sonra ya da soğuk havada araba pisken oluyor bende. Rutin yıllık bakıma götürdüğünüz sürece bir sorun çıkmaz ben gösterdim tortu toz çıktı sadece; abartı olmamak kaydıyla çok hafif pas önleyici sıktırabilirsiniz bilen bir kişiye. Bilinçsizce sıkmayın kesinlikle sorun çıkar yoksa

  • titanic kemancısı  (18.09.23 14:36:29 ~ 14:37:10)
balatalardandır. Vakit kaybetmeden bir mekanikçiye gösterin. Yoksa sadece balata değil diskleri de değiştirmek zorunda kalırsınız ve maliyetli olur.

  • drmuhendis  (18.09.23 14:46:29)
sadece balatanın bitmesinden kaynaklanmaz diskiniz yamulmuşta olabilir , baktırmakta fayda var

  • Rao  (18.09.23 23:31:18)