bireysel emeklilik sistemiyle ilgili sorular

bireysel emeklilik sisteminin enflasyona karsi durumu nedir? yani her ay bin lira yatirdik, yuzde 5 de zam yaptik her yil. sonunda da devlet katkisi olan %30'u aldik. buna ragmen 20 sene sonraki enflasyon karsisinda topladigimiz para erimis olabilir. bes'te kafana gore para yatirma sistemi de yok bildigim kadariyla. yani bu sene elime para gecti 1000 yerine 2000 yatirayim veya asgari ucrette oldugu gibi 2 sene once 2000 liraydi, simdi 11 bin lira. bes'te olsa yapacagimiz artis max %5 olacakti. bu konulari bilen var mi?

siz bes mantigini anlamamissiniz
paranizi yilda 12 kere degistirme hakki taninan fonlarda ve para piyasasi araclarinda degerlendiriyorsunuz.

riski kendiniz seciyorsunuz

dogru fonlarda olan para guzel atriyor yillik % 250 getirisi olan fonlar var

yillik %10 getirende

bunu arastirip siz sececeksiniz yada bes danismaniza guveneceksiniz
  • cairo  (15.09.23 17:16:21)
ben de bu şekilde düşünüyordum, ta ki bes de parayı fonlarla değerlendirebildiğimi öğrenene kadar. şimdi 2 3 farklı fona koydum, her ay fonların gidişatına göre değiştiriyorum. elbette %20 %30 koymuyor her an ama olduğu yerde de durmuyor.

  • kondansator  (15.09.23 18:52:18)
peki fonu da degistirebiliyor musunuz bu surecte? yani 2, 3 farkli fona koydum, duruma gore degistiriyorum demissiniz. ben klasik bir yatirim fonundan farki ne o zaman anlamadim.

  • Sour  (15.09.23 21:36:28)
@Sour fonları değiştirebiliyorsunuz tabi. en azından garantide öyle.

  • kondansator  (16.09.23 15:43:40)