İsveç veya Almanya Apple Store Vergi iadesi var mı?

Arkadaşımın isveç'e gidecek açıkcası vergi iadesi yoksa arada 7-8k fark ile iphone alınıyor yine iyi ama birinde 2 yıl garanti diğerinde 1 yıl..

İsveç'te bu telefonlar için vergi iadesi ne kadardır? Google amca net ceva veremedi. O yüzden bilinebilir diye Almanya dan örnek verebilir siniz?

Gürcistan olsa hesabı kolaydı ama sanırım orada apple store yok. Çünkü siteye girdiğimizde yayın tarihi bile belli değil.

isveç stockholm apple store'dan telefon aldık geçtiğimiz temmuz ayında. verilen faturayı arlanda havaalanı çıkışında gümrüğe gösterip kaşelettik ve apple'a fatura + ikamet belgesini mail attık. 3 gün sonra %25 kdv iadesi yapıldı.

not: stockholm apple store baya ters bi yerde. zaman kısıtı varsa zorlayabilir.

almanya için ek olarak adını yanlış hatırlıyor olabilirim ama zoll belgesi gibi bişey vardı. kalan prosedür aynı.

kdv oranları için şehir + apple store yazıp, apple store sayfasına giriyoruz ve iphone sayfasında aşağı inince o ülke için kdv oranları yazıyor.
  • scudman1  (13.09.23 15:23:07 ~ 15:24:37)
çok teşekkür ederim. öyle güzel bilgi verdinizki özellikle isveç için. Almanya işi çünkü çok zordu. Arkadaşıma bir söyleyeyim.

  • sakince  (13.09.23 16:23:03)
Apple store olması zorunlu mu? İsveç mediamarkttan ps5 almıştım ben vergi iadesi aldım. iPhonelarda da vardır herhalde

  • nundu  (14.09.23 00:39:52)
Yani apple store zorunlu değil ama 25 eylül de orada olacakları için mediamark stoklarında olur mu? 22'de apple storelarda olacak mesela.

  • sakince  (14.09.23 09:38:06)