Macbook pro (2014) şarj aleti ve batarya hakkında

Selamlar,

Emektar bir MacBook Prom var(Retina, 15-inch, Mid 2014) genel olarak bir sorun çıkarmadı bana 10 yıldır. iki tane temel sorunum var sadece;

1- şarj aleti (85W MagSafe 2) dört-beş ay önce bozulmuştu. ilk önceleri şarjda temassızlık olmaya başladı, yeşil ışık yanıp sönüyordu, elle biraz sağa sola oynatıp bastırınca şarj almaya devam ediyordu. sonra yavaş yavaş hiç şarj etmemeye başladı.semtimde bulunan bir apple servisine götürdüm. arkadaş sağolsun ucundaki kabloyu değiştirdi (anakartın olduğu kutu sağlam yani) dört beş ay kullandım böyle. geçenlerde aynı şey yine oldu, aynı süreç, önce temassızlık sonra tamamen bozuldu. bu arada şarjın ucu şu hale geldi;

hizliresim.com

bir de yine ilk bozulduğunda macbookla birlikte götürmüştüm, macbookun üzerindeki şarj kısmı da, yani o mıknatıslı yer de bozulmak üzereymiş arkadaşın söylediğine göre. onun görüntüsü de şöyle;

hizliresim.com

son olarak bir de yeni bir uyarı alıyordum ekranda. pil göstergesinin olduğu sağ üst köşedeki ünleme tıklayınca "replace soon" yazıyor. bu da bataryanın bozulmak üzere olduğunu söylüyormuş. tüm bunlar ışığında sorularım şunlar;

1- şimdi yeniden şarj aletini arkadaşa götürsem, ucunu değiştirse yine dört beş ay sonra bozulacak muhtemelen. dört yüz beş yüz sürekli vermiş olacağım beş ayda bir. bu yüzden direk sıfırını alsam daha mı mantıklı olur. bir de apple mağazasında (apple internet sitesinde de) sıfırı 2500 tl. bunun bir de apple markası olmayan ama değerleri aynı olan muadilleri var. onlar 700 civarı satılıyor. apple almayıp bu yan sanayi ürünlerini almak macbook a zarar verir mi?

2- macbook üzerindeki şarj giriş kısmını ben bir yerden temin edip kendim değiştirebilir miyim?

3- bataryayı yakın zamanda değiştirmek gerekecek. bunlar da internette satılıyor. youtube da nasıl değiştirildiğini gösteren videolar var ama ben kendime güvenmiyorum. yani kapı pencere tamiri yaparım ama macbook gibi hassas bir cihazın içini açıp bataryasını değiştirebilir miyim, bunu yaparken cihazı bozma ihtimalim var mı? bir de bu batarya değişimi için (sıfır batarya dahil) 4500 tl istiyorlar, batarya ise 2000 tl civarı satılıyor n11 de. (bu arada tam benim mac in modeline uygun batarya olup olmadığını kesin olarak anlayabileceğim bir yöntem var mıdır?)

benim yardımcı olabilecegim tek konu, sizin cihazinizin pili şu,

www.youtube.com
  • evimin paspasi  (11.09.23 21:29:03)
1- Bence yeniden tamir ettirin. İkinci el orijinal ürün de bakabilirsiniz eğer 800 TL civarına bulunuyorsa. Ama sıfırını almak gereksiz harcama bence.
3- Bataryayı siz alın. Sizin tamirciye "500 liraya takar mısın?" diye sorun. Takar. (Doğru bataryayı seçtiğinize emin olmak için ya tamirciden bilgi alın ya da ifixit sitesinden.)

İkinci el M1 MacBook Air şu an 15 bin TL civarına satılıyor. 2500 lirayı şarj cihazına vermeyi düşündüğünüze göre bence bu seçeneği de değerlendirin.
  • michael_knight  (12.09.23 09:36:11 ~ 09:37:11)