bir ev problemini kapsayan enflasyon

çoğu kişinin yaşadığı kiracı/ev sahibi problemine zaman geçmeden ben de düştüm.

artık konunun nasıl geliştiği, "dava açsın abi çıkmayın" muhabbetlerinden öte hem geleceğe dönük hem de bulunan durum ile ilgili sorularım olacak.

uzun bir zamandır aslında hem eşim sonradan da ben artık bir ev almanın gerektiğine çünkü kiracı olmanın zorluğu, kiraların artışı vb. nedenlerden dolayı karar vermiştik. fakat benim biraz çekingen tavrım ve çok öncelerinde de peşinatın olmamasından dolayı bu konu gerçekleşemedi.

şu an kredi kartı dışında eşimin de benim de bir borcum bulunmamakta. kredi kartları da aslında biraz "bu fiyata bi daha bulamayız alalım" tavrından dolayı biraz kabarık. fakat kısa zamanda toparlanacak. eve giren net gelir iki kişinin 75 K. elde olan peşinat taş çatlasa 1M TL baya sınırları zorlayarak o da.

şu an oturduğumuz evde 7K kira veriyoruz fakat bugün kiraya çıkmak istesek denk evler 25K'dan başlıyor. bu da bizi biraz ev almaya iten nedenlerden biri oluyor. çünkü bu senaryoda kredinin ödemesi 35K vb rakamlar çıkıyor. tabii kredi çıkarsa.

esas soru buradan sonra başlıyor aslında. bankaya totalde geri ödeyeceğimiz rakam 4.5M TL'leri bulmakta. yani satınalınan ev aslında bize 5-6M TL'ye mal oluyor.

kira ve kredi karşılaştırması yapılınca aslında iki sene sonra ödenen kredi yine kiranın altında kalmış oluyor. fakat bir yanım ya müdahale gelir ve enflasyon tepetaklak olur maaşlar bu kadar seri artmazsa (2022-2023 değişimi) ya da bahtsızım ya olabilir iki ay sonra dip faizli krediler çıkarsa?

aslında bunların hepsini kendi içimde çürütebiliyorum olabilecek olsaydı çoktan olurdu bu söylediklerim diye. fakat sizlerin de görüşlerini dinlemek isterim. herkes benim gibi tuttuğum kar mıdır der yoksa aramızda umutlu olanlar da var mı?

kredi imkansızları oynuyor bu aralar. peşinatınız çok düşük. nispeten daha düşük fiyatlı bir ev alıp, kiraya verebilirsiniz. kira geliri ile kredi ödenir. sizde kirada oturmaya devam edersiniz. 5-10 sene içinde ev sahibi olmuş olursunuz gibi düşünüyorum.

  • hasansabbah  (11.09.23 11:33:10)
Türkiyenin orta yerinden oluk oluk petrol fışkırmadığı sürece kısa vadede enflasyon tepetakla olmaz.
Olur da aldığınız evin parasını ödeyemez hale gelirseniz, evi şu ankinden daha yüksek bir paraya satar borçlarınızı kapatırsanız, o an içinde bulunacağınız durum şu ankinden daha olumsuz olmayacak.
Yani o zaman evsiz kalırsınız ama şu an zaten evsizsiniz.
Kesenize uygun bir ev ve zorlanarak da olsa ödeyebileceğiniz bir kredi buluyorsanız hiç düşünmeyin. Alın o evi.
  • Mirket  (11.09.23 11:37:11)
çok az kredi veriliyor. Onu da ekleyip maks alabildiğinizi alıp kiraya verip değerlenince satın. Hatta, kiraya bile vermeden al-sat yapın.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (11.09.23 11:56:56)
Şu ortamda kredi çekmek ve ev almak çok mümkün değil.

Elinizdeki parayı harcamayıp, biriktireceksiniz ve uygun fırsat kollayacaksınız. Çok yakında peşin parası olana güzel fırsatlar çıkacaktır.

Parayı biriktirirken TL'de tutmayın tabii ki. Sepet yapmak en güzeli (Altın, dolar, euro vs.)

.
  • kartallar yuksek ucar  (11.09.23 12:23:19)
--enflasyon tepetaklak olur maaşlar bu kadar seri artmazsa

geçtiğimiz 2 sene gibi olmayacak buna emin olun, fakat bir anda enlfasyon düşmez. ovp tahminlerine göre bile enflasyon ancak 2025te tek haneli olacak ki siz onu en erken 26-27 olarak düşünün.

--bankaya totalde geri ödeyeceğimiz rakam 4.5M TL'leri bulmakta. yani satınalınan ev aslında bize 5-6M TL'ye mal oluyor.

paranın zaman maliyeti var, evet siz o kadar para ödeyeceksiniz fakat evin fiyatı da artacak.

--bahtsızım ya olabilir iki ay sonra dip faizli krediler çıkarsa?
istediğiniz evi bulamazsınız veya daha pahalıya alırsınız.
ben yine de bu aralar çıkacak hiç evi olmayanlar için olan kampanyayı beklemenizi tavsiye ederim.
  • nuisance  (11.09.23 13:10:01)
Kredi faizleri şu an yüksek. Zaten kredi muslukları da kısılmış.

Alacağınız ev için ödeyeceğiniz miktarı düşünün. O ev vade sonunda, sizin geri ödemenizi karşılayacak mı? Enflasyon bir noktada yavaşlayabilir hatta çok aşağı gelebilir. o zaman, ödeyeceğiniz faiz evin gerçek değerinin aşırı üstünde kalır.

Tam tersi de olabilir. O zaman da evi ucuza bile almış olursunuz. O öngörü sizin kişisel hesabınız.

Elinizdeki peşinatla büyük şehirlede ev bulmanız zor. Ama o peşinatla anadolu'da, küçük şehirlerde belki bir ev bulabilirsiniz. Ama bütün sermayenizi tek bir yatırıma koymak mantıklı mı o da tartışılır.

Sizin için eldeki sermayeyi büyütmenin yolunu bulmak önemli. Yani fon, döviz, altın vb yatırım araçlarıyla bir sepet oluşturup parayı enflasyon üstünde büyütmek üzerine düşünebilirsiniz.

ama bunlar bir yatırım tavsiyesi değildir elbette. Siz kendi birikiminize ve bütçenize ve riskli bulup bulmadığınıza göre karar vermelisiniz. Çünkü döviz bile olsa piyasa oynak bir anda terste de kalabilirsiniz.
  • anten  (11.09.23 14:51:37 ~ 14:52:35)
Enflasyon birmiktar aşağı gelecek belki ve zamlar son iki yıl gibi olmayacak ancak tamamen bitmeyecek. En iyi ihtimalle %30-40 arası seyredecek ki gelecek yılın öngörüsü bile %33 zaten. Evi aldım, faizi yüksek vs ya düşerse diye düşünmek anlamsız kayda değer bir düşüklük olursa hemen olmasa bile kredi vadesi içinde yapılandırabilirsiniz.

Konu şuanda kredi bulmanın güçleşmesi bence. Ancak kredi notunuzun iyi olduğu varsayımıyla ilk ev için kredi bulabileceğinizi düşünüyorum. Aylık kredi ödemenizi 35K olarak ayarlayabiliyorsanız bence gelirinize göre ilk 1-2 yıl en fazla sıkışarak ev sahibi olmak mantıklı. Küçük bir yada iki ev alıp kiraya vermek vs de alternatif ancak kira-kiracı ile uğraşmak ayrı bir dert bence.

Şu enflasyonist ortamda yaptırabilirseniz, konut kredisinde 2. yada 3.yıldan sonra senede bir balon ödeme koyarak aylık taksit miktarınızı aşağı çekebilirsiniz. Böylelikle paranın iyice değer kaybetmesini sağlarsınız. İleride balon ödeme rakamları çok komik kalacaktır.
  • FAtE  (11.09.23 15:45:51)