İlamsız Takiplerde Ödeme Adında İcradan Kağıt Geldi

MErhabalar,

Kız arkadaşım özel bir kolejde ogretmendi. Haziran ayında sözleşmeyi imzaladı. Sonrasında başka bir kolejden teklif geldi ve süreç boyunca 3 hafta geçti. 4. hafta çalıştıgı koleje istifasını verdi,dava eden kişi ile gorustu ve bir sıkıntı olmadan cıkısını verdıler. Bugun de eline baslıkta belirtmiş oldugum gibi bir kagıt geldi ve yaklasık 45 bin tl civarında ödeme yapması gerektiği yazıyor. Okulu arayıp sordugunda, sen sozlesmeyi imzaladın ve üzerinden 1 ay geçti, mazaret dilekçesi verebilirdin vermedim, o yuzden dava ettık demısler. Isın garip kısmı sozlesmenın 1 agustos'a kadar geçerliliği olmadıgı personel tarafından soylenmıs. ( tabi bu durum sozlesme uzerınde yok) ayrıca sözlesmenın bir kopyası da kız arkadasıma verılmemıs. Sizce nasıl bir durum izleyelim? Bu kolejde yaklaslık 10 senelik ogretmendi ve tazmanatını almadan uygun bır sekılde ayrıldı. (kendı ayrıldıgı ıcın) Sizce nasıl bir yol izleyelim? Tesekkurler..

mutlaka bir avukata gidin. ayrıca ilamsız icra size dava açılmış demek değil. bir alacak talep edilmiş ve 7 gün içinde itiraz etmezseniz bu borcu kabul etmiş sayılırsınız.

basitçe itirazınızı yapın icra durur, devamında bu alacak konusunda eminlerse dava açarak ilerlemeleri gerekir. orada da süreç zaten uzun.
  • orpheus  (07.09.23 23:13:43 ~ 08.09.23 01:18:57)
Anlattıklarınızdan ve kız arkadaşınızın kıdeminden, kolejin ihbar tazminatı için talepte bulunduğunu anlıyorum.
Kız arkadaşınızın kıdemi 3 yıldan fazla olduğundan ihbar süresi 56 gün. Muhtemelen ona dayalı bir takip başlattılar.
Burada istifa ve işverene haber verme tarihi önem kazanıyor.
  • lavinia  (08.09.23 00:35:13)