macos'ta masaüstü bazen kayboluyor

selam

1 senedir kullanıyorum ama halen biraz acemiyim.

son zamanlarda ortaya çıkan bir sorun bu. birkaç gün yeniden başlatmadan kullanınca masaüstüne geri döndüğümde simgeleri kaybolmuş, sol üstteki menüyü de yok olmuş buluyorum. sağdaki bildirim ve tarih kısmı duruyor sadece. yani bir nevi windows explorer durmuş gibi desem, o da değil. finder ve diğer uygulamalar çalışıyor. ama sol üstte menüleri çıkmıyor. ve masaüstü dediğim gibi kayıp. bunu geri getirmenin yeniden başlatma haricindeki yolu nedir? ve sorunu nasıl çözebilirim? saygılar sevgiler.

cmd+option+esc ile force quit applications menüsünden finder'a restart attırabilirsiniz.

ya da

cmd+space ie spotlight açıp oraya terminal yazın killall finder komutuna enter bastığınızda yine finder restart olur

~Beceriksiz bilgisayarcı yorumumu da yapayım sürekli tekrarlıyorsa bi temiz kurulum yapardım ben.
  • hedep  (03.09.23 22:07:15 ~ 23:40:59)