Dolar bozup vadeliye

Gidişat sanırım bir müddet daha dolar bu şekilde seyrederek gibi. Faizler de yükselmiş Ken borsadan vs anlamayan biri dolar bozdurup faize atmalı mı sizce. Her ay maaşa ek gelir gibi düşünüyorum 1500 2000 civarı gelecek.

kişisel tahmin olarak dolar hareketi geçen seçimdekine benzer olacak bence, yine seçim ekonomisindeyiz çünkü. ocakta gelecek asgari ücret (ve memur) zammına kadar biraz salınır. asgari ücretin 15.000 tl seviyesine çıkacağını düşünürsek ve asgari ücretin türkiye'de her zaman 400-450 dolar seviyesinde olduğundan hareket edersek yılbaşından sonra 30'u aşmış olur dolar. bundan sonra aynı 2023 başında olduğu gibi seçime kadar tutulur orada bir şekilde. seçimden sonra da tutulmanın etkisiyle 1 ayda %30 falan gidip 40'a dayanır. eğer bu gidişata katılıyorsanız faiz hesabını buna göre yapıp hareket edebilirsiniz ne gelecek ne gidecek diye. bu gidişata katılmıyorsanız zaten yazdıklarımı yok sayabilirsiniz.

  • mordorlu ziya  (01.09.23 11:50:59)
vadeli faizini yükselten banka hangisi?
3 ay önce %35 veren teb marifetli hesap şu an %25 veriyor. %37 veren vov hesap şu an %33 veriyor. bu saydıklarım özellikle günlük en yüksek vadeli mevduat veren bankalardan.

  • Aslan damat  (01.09.23 12:10:51 ~ 14:34:39)
ben bunu hiç anlamıyorum mesela. dolar fırlarken tl'de kaldım diye yakınıyorsunuz sonra. 3-5 kazanıcam diye 8-10 kaybediyorsunuz. küçük hesapların peşine düşerseniz, aç gözlülük yaparsanız böyle oluyor genelde. neye göre dolar bu şekilde seyreder diyorsunuz, nerden biliyorsunuz, anlamak çok güç

  • mhmtt  (01.09.23 12:19:48)
dolarin bu sekilde kalisi yapay olarak saglaniyor. buyuk ihtimalle de kkm devam ettikce ara ara birakacaklar ama hep olmasi gerektiginin altinda tutmaya devam edecekler.

negatif reel faize cazip bakan gordugum tek kisi olabilirsiniz su an. resmi enflasyon %47,83 iken su an %25-30 arasi faizle paranizi bankaya yatirmak istiyorsunuz. her ay paranizdan ne kadar kayip yasayacaginiz hesap edersiniz.
  • duyulmasi gerektigi kadar  (01.09.23 13:40:32)
seçimlere dolar 35 diyor bazı kşiler ytd

  • ShadowOfMoon  (01.09.23 13:49:36)
Şimdi şöyle basit bir hesap yapalım.
Enflasyon %40 diyelim. Gerçi daha yüksek.
Faiz %20 diyelim. Aslında bi tık daha yüksek ama hesabı basit tutalım. Küsürata girmeyelim.

Sizin 100 liranız var ve Domates de 10 lira diyelim.
Şu an paranızla 100 / 10 = 10 kilo domates alıyorsunuz.

Parayı 1 yıl vadeliye yatırdınız diyelim vade sonu paranız oldu 100 + 20 = 120

Domates oldu 10 + 4 = 14

Şimdi 10 kilo alacak paranız varken. Para eridi ve faiziyle birlikte 120 / 14 = 8,5 kilo domates alacak paranız oldu.

Paramın erimesine razıyım yeter ki riske girmeyeyim deseniz anlarım da Ayda 1500- 2000 ek geliri nasıl buldunuz onu anlamadım.
  • Mirket  (01.09.23 14:02:13)
vadeli her şeklide zarar bana göre ,ülkede gerçek enflasyon rakamları gizleniyor malum.
Borsadan anlamıyorsunuz iyi yönetilen başarılı fonlara düzeltme yaptığında girebilirsiniz.
Bir diğeride sarı kız, hem onstan , hemde dolar kurundan kazancınız olur, hele bir de tanıdık kuyumcudan 12 ay kk. ile böldürdünüz mü işte o zaman vadeden dolayı karınız garanti olur.
ytd. değildir .
  • mrctrk  (01.09.23 19:32:05)