Neden artık cep telefonlarinin bataryalarını çıkartamiyoruz?

Eskiden yedek batarya alirdim ve sarjim bitince telefondakiyle degistirirdim. Hic yer kaplamiyordu. Simdi kocaman sarj aletini tasimam gerekiyor. Sinir bozucu bi durum

1. Efektif alan kullanimi: bataryayi oyle bi bagliyorlar ki telefon alani max verimle kullaniliyor.

2. Sizdirmazlik: toz ve suda dayaniklilik icin telefonun acilmamasi lazim.

3. Onarimi zorlastirma: firmalar urunlerinin omurleri uzun olsun istemiyor.
  • floydian  (30.08.23 13:40:39)
Avrupa Birliği sürdürülebilirlik kapsamında bu konuda bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor. Eğer yasa geçerse telefon üreticileri değiştirilebilir bataryalı telefonlar üretmek zorunda kalacak. Takoz telefonlara geri dönebiliriz.

  • amortisman  (30.08.23 14:20:11)
Ticari strateji, sadece faydaya dayalı yorumlanamaz bence. Elbette cihazın kullanımı üzerinde olumlu yönleri vardır ancak buna benzer şeyler çok yayılıyor. Örneğin neden batarya koymadıkları sorulunca "zaten herkesin evinde batarya var" gibi bir cevap verebiliyor şirketler.

İlla eski klasik telefonlardaki gibi komple telefonun kapağı sökülüp çıkacak bir batarya olmasına gerek yok aynı sim kart çıkışı gibi sürgülü bir sistem de yapabilirler aslında ki @amortisman'ın dediği gibi yasa çıkarsa aynen böyle bir şey olacaktır.
  • akhenaten  (30.08.23 14:52:00 ~ 14:53:06)
floydian +1

Sorun entegre oldugu kadar tamir edilemez de olmasi. Mesela apple bataryalarda artik anakarta kodlama var, yetkili servis tarafindan degistirmeyince sorun cikariyor, veya bazi ureticiler oyle bir takiyor ki pili, degistirmek imkansiza yakin oluyor. Samsung galaxylerin bir jenerasyonunda ekrani kirmadan herhangi bir tamir yapmak imkansizdi mesela. Ben 6 yil iphone 6 kullandim ve 5 kere falan pili degistirdim kendi basima, 10 dakikadan daha kisa suruyor islem ama yenilerde daha zor, su ve toz gecirmezligi dolayisiyla cok fazla yapiskan var vs...
  • mirafiori  (30.08.23 19:27:02 ~ 19:28:06)