excimer lazer sonrası

15 ağustos'ta ankara sincan era göz hastanesi'nde ulaş hocaya excimer lazer operasyonu oldum.

gözlerim 6 ve 7 numaraydı.

15 eylül'e kadar 1 aylık yoğun bir iyileşme sürecinden bahsetti. bu süreçte bulanık görmek, bir gözün bir gözden daha yavaş iyileşmesi, çift görmek gibi durumlar normalmiş... tüm uyarılara ve dikkat etmem gereken şeylere harfiyen uyuyorum. evde bile güneş gözlüğüyle geziyorum gün içerisinde. verilen damlaları aksatmadan damlatıyorum...

fakat evham yapıyorum çünkü dövme sanatçısıyım. tüm işim gözlerimle ve detay görmemle... 15 gündür yoğun bulanık görmem, ara ara çift görmem vs.. gibi durumlar normal mi? gözüm ya 0 olmazsa? ne zaman tam anlamıyla görüş oturacak?

hoca rahatlatacak bir şey söylemedi kontrolde. normal şartlarda düzelmesi lazım, gözlerinin 0 olması lazım iyileşince ve bu bulanıklığın vs.. gitmesi lazım, bakalım 15 gün sonra tekrar dedi... kötü aksi bir şey de söylemedi ama bilemiyorum... ilaçlar göz tansiyonunu artırmış ondan olabilir dedi. ölçüm cihazında numaralar 1.5 - 2 arası çıktı ama lazer sonrası makinelere güvenmemek lazım dedi...

biraz üzgün ve telaşlıyım.

bu süreçten geçmiş birisi var mıdır?

Merhaba excimer demişsiniz ama tam teknolojisini yazmamışsınız. İyileşmeniz uzun sürdüğüne göre PRK olduğunuzu farzediyorum. Ben 1.5 sene lasik operasyonu geçirdim. Lasikte iyileşme PRK ya nazaran daha hızlı oluyor.1 haftada ben komple iyileşmiştim. Ancak PRK olan bir arkadaşım 1 ay rapor aldı sizin gibi. Ama sonunda düzeldi.
Çok fazla evham yapmayın. Bu tarz operasyonlarda sıkıntı çıkma ihtimali gerçekten düşük. Sıkıntı çıkmaz demiyorum ama gerçekten düşük ihtimal.

  • nuevo  (30.08.23 11:41:58)
2 ay once lasik oldum, hala gece bulanik gorme var bunlar bir sure sonra geciyor - azaliyor.

excimer olayini bilmiyorum ama su saatten sonra olabilecek en en kotu sey gozluk takmaya devam etmek olur, onun disinda daha kotu olabilecek bir sey yok 15gun gectikten sonra. cift gorme gececektir, bulanik gormek de ara ara gidip geliyorsa o da gecer. eger hep varsa belki numara kalmistir

neyin evhamini yaptigini anlamadim, 0 olmazsa ameliyat cok basarili olmamis demektir, gozluge devam. bunun disinda olabilecek bir sey var mi bu saatten sonra bilemiyorum. on binlerce / yuz binlerce kisi oluyor bu ameliyatlari ve sikinti cikma orani nuevo'nun dedigi gibi cok dusuk ihtimal. 1 aylik iyilesme surecinin bitmesine daha var, 1.5 ay da olabilir duruma gore, sabredip biraz beklemek lazim.

cok cok gecmis olsun, cesaret icin de tebrikler :)
  • fakyoras  (30.08.23 12:50:06 ~ 12:50:49)
Çok teşekkür ederim.

İster istemez evham oluyor işte... :) İşime ve işimin paralelindeki günlük rutinlerime geri dönmek istiyorum, belki de o yüzden yapıyorumdur...

1 numara 2 numara da olsa da sorun değil ama tabii 0 olsa sorunsuz bir şekilde ne mutlu olur...

@nuevo: Teknolojisini bilmiyorum...

İlaçlar da:

Bivoxa (1 kutu kullandım geçen gün bitti, daha kullanmıyormuşum)
Maxidex (1 kutu bitti, 1 - 1.5 kutu daha bitirmem gerekiyormuş, göz tansiyonu yapan buymuş)
Thealoz Duo (3-4 ay devam edilecekmiş bu damlaya da)
Depores (henüz başlanmadı, 15 eylül'de başlayıp 4-5 ay kullanacakmışım)
  • hooiken  (30.08.23 13:50:34 ~ 13:52:29)
Lasek oldun büyük ihtimalle. 1.5-2 ay sürer. 3.ayda en yüksek performanslı görüşüne gelirsin sonra yine bozulmaya başlar :D damlalarını düzenli kullan. Ekrana bakarak çok yorma kendini geçer yakında. Arkadaşla birlikte aynı hocadan lasek olduk. Benim iyileşmem ona göre daha hızlı oldu. Onun bi gözünde biraz astigmat kaldı. Lasek olduğu için düzeltme ameliyatında bi sıkıntı olmuyormuş sanırım. Arkadaş istemedi alışırım dedi. Alıştı da :D

  • glamdr1ng  (30.08.23 17:40:58)
üzücü şeyler söyleyeceğim.
maalesef bende sıfırlanmadı bir gözde astigmat bir gözde miyop kaldı.
3 kişi olduk ikinci sırada ben oldum benden önceki sıfırladı benden sonraki sıfırladı benim sıfırlamadı. tamamen kişi ile alakalı diğer iki arkadaş akşama netliği kazandı ama bende dönmedi 15 günde normale dönmemesi normal gelmedi bana ama doktor ne derse onu yapın tabi.
  • basond  (30.08.23 22:06:59)
bu markaya bakar mısın bu belki yardımcı olacaktır;

buenos.com.tr
<a href="buenos.com.tr">koku makinesi</a>
  • pubox  (08.09.23 10:07:04)