Dürbün vs Binocular

Selamlar

Keşif ve gözlem amaçlı kaliteli bir dürbün almak istiyordum ancak binocular(tekli dürbün?) de dikkatimi çekti. Bu ikisi arasındaki kullanım açısından ne gibi farklar var, tavsiyeniz ne olurdu?

7/24 yanımda taşıyacağım, dolayısıyla boyut ve mobilite önemli. Aynı zamanda da kaliteli bir ürün satın almak istiyorum. Bu şartlar altında değerlendirin lütfen.

Binocular ikili dürbün demek zaten. Bi- iki/çift demek latince. Monocular tekli dürbün oluyor.

  • nundu  (29.08.23 12:57:46)
@nundu
Ne anlama geldiklerini biliyorum. Daha önce deneyimlemiş olan varsa aralarındaki pratik kullanım farklılıklarını sormuştum. Binocular - Tekli Dürbün olarak yazmamın sebebi ise Türkçe'de "Dürbün" gibi bir karşılığına rastlayamamamdı.

  • burka  (29.08.23 15:48:43)
İki gözlü dürbünler daha geniş açı görür, tek gözlü dürbünler daha dar bir açı görür. Tek gözlü dürbünle bakacağınız şeyi denk getirmeye uğraşırsınız, sabit şeyleri yakınlaştırmaya uygundur. Konu hareketli ise, kuş vs gözleyecekseniz tek gözlü dürbün işinizi görmez.

  • kibritsuyu  (29.08.23 16:21:02)
@kibritsuyu

Peki ben hareketli, gözlemlenen sabit ise nasıldır? Mesela gemiden başka bir taşıtı, kara parçasını filan görmek için? Korsan dürbünleri gibi düşünelim?
  • burka  (29.08.23 16:42:01)