İşsizlik Ödeneği İçin Başvurdum, 2 Ay Geçti, Hala Ödeme Yok

Selamlar,

Bu neden olabilir?

Bir tane kayıt açılmış, ama hiçbir ödeme kaydı (satırı) yok.

Kayıt tablosunun üzerinde "Türkiye İş Kurumu - Kayıt bulunamadı." uyarısı var.

Başvuru tarihim 21/06/2023. (Aslında işsiz kalma tarihim 9.3.2023. 3 ay gecikmeli başvurdum.) 3 hafta önce çalışmaya başladım.

Benzer sorunu yaşayan birçok kişi var görünüyor:
www.sikayetvar.com

Teşekkürler.

İşkur'a gidip sormanızı veya size atanmış olan görevliye ulaşıp öğrenmenizi öneririm.
Benim gerizekalı eski işyerim, özellikle belirtmiş olmama rağmen mesela SGK çıkış kodumu sisteme yanlış girdikleri için maaş bağlanmamıştı. Sonra SGK'dan düzelttiler ama sonra SGK, İşkur'daki kaydı düzeltmemişti, ben dilekçe verip düzeltilmesini talep etmiştim, süreç uzamıştı.
Bu arada maaş bağlanırsa, bağlanmayan günleri de bağlandıktan sonra birikmiş olarak alırsınız.
  • sirkelimon  (29.08.23 09:48:50)
3 ay gecikmeli başvurdum diyorsunuz. 30 gün içinde başvurmanız gerekiyordu. Süreyi geçirdiğiniz için başvurunuz reddedilmiş olmasın.

  • elorelia  (29.08.23 12:47:36)
işsizlik maaşı için işsiz kalındıktan sonraki 30 gün içinde başvurmanız gerekiyor
bu sebeple reddedilmiştir.

  • benaslinda  (29.08.23 13:12:13)
elorelia, benaslında +1. ben ona dikkat etmemişim.

  • sirkelimon  (29.08.23 14:16:41)
Hayır, yanlış biliyorsunuz. Doğrusu:

İÖ için ilk başvuru, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihi izleyen günden başlayarak 30 gün içinde şahsen veya elektronik ortamda yapılır. herhangi bir nedenle geç başvurulmuş ise başvuruda gecikilen süre toplam hak sahipliği süresinden düşülerek kalan süre kadar İÖ hesaplanır. (SON 3 YIL PRİM YILINIZ 600 GÜN VE SON DÖRT AY 120 GÜN OLMALI )

Bu bilgi CİMER aracılığıyla TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MİLAS HİZMET MERKEZİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ'den geldi.
  • pantepember  (29.08.23 19:32:35)
Nedenini İŞKUR'u arayarak öğrendim. Daha sonra bu sayfaya ulaşan birine yardımcı olması amacyla yazıyorum:
İş sözleşmesinin deneme süresi içinde sonlandırıldığı ve çalışanın bu deneme sürecinde 120 günden az çalışmış olduğu durumlarda çalışan işsizlik ödeneğine hak kazanamıyormuş.

Kaynak: www.topo.av.tr
  • pantepember  (31.08.23 09:57:55)