tarih anlatan kitap önerir misiniz?

çevre ülkelerin, genel olarak bu coğrafyanın (avrupa, asya, ortadoğu) tarihine meraklıyım. milattan öncesinden ikinci dünya savaşına kadar. çok fark etmez.

böyle wiki'de okur gibi ama tabii ki çok daha fazla bilgi içeren, kaliteli eserler arıyorum. içinde gerçeklik payı varsa kurgu da olabilir ama daha ziyade öğrenmek amacıyla daha bilimsel dille yazılmış bir şeyler istiyorum. tabii ki dilinin rahat ve anlaşılabilir olması, klasik tabirle "akıp gitmesi" tercih sebebi.

kısacası alıp başka dünyaya götürecek, şaşırtacak, "vay anam neler olmuş yaa" dedirtecek niteliğe sahip her türlü tarihsel içerik olur. antik yunandan tutun roma'nın herhangi bir dönemindeki darbe girişimine kadar her konu. tek ricam kısmen de olsa olayın öncesini, sonrasını da anlatması bilmeyenler için.

arkadaşımda mesela slavların kökeniyle ilgili bir kitap vardı, adını hatırlamıyorum şu an. 140-150 sayfa bi şey olmalı. çocuğa anlatır gibi anlatıyodu şu kavimler şuradan gelmiştir, şöyle olmuştur vs... roman değildi ama güzel bir öykü kitabı gibi merak ederek okutuyordu kendini. öyle bi şeyler istiyorum.

henüz okumadıysanız halil inalcık'ın rönesans avrupası'nı öneririm.

  • 62den tavsan  (28.08.23 22:02:37)
Dünya Tarihiyle ilgili liste hazırlayıp paylaşacağım. Duyuru gözden kaybolmasın diye yazıyorum.

  • put it in your appropriate place  (28.08.23 22:03:18)
Şu kitaptan başlayın bence.
Yüzyıllar önce yazılmış.
Sesli kitap
www.youtube.com
Kitap olsun istersen de
www.iskultur.com.tr
  • Tina  (28.08.23 22:26:05)
bu mülkün sultanları

  • duster  (28.08.23 23:13:45)
oral sander - siyasi tarih cilt 1

  • sensible soccer  (29.08.23 01:17:11)
tüfek mikrop ve çelik: www.amazon.com.tr
ulusların düşüşü: www.amazon.com.tr
akdeniz: www.kitapyurdu.com
  • halanne  (29.08.23 13:51:34)
Dünya Tarihi
Tüfek, Mikrop ve Çelik - Jared Diamond
Çöküş - Jared Diamond
Yükleliş - Jared Diamond
Düne Kadar Dünya - Jared Diamond
Dünyaya Neden Batı Hükmediyor. - Ian Morris
Hayvanlardan Tanrılara - Yuval Noah Harari
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi - Yuval Noah Harari
İslam'ın Bakış Açısından Dünya Tarihi - Tamim Ensari
Strateji - Bir Tarih Lawrence Freedman
Alta Bardakta Dünya Tarihi - Tom Standage

Iran Tarihi
Devrimci İran - Michael Axworthy

Soğuk Savaş
Berlin 1961 - Freerick Kempe
Jivago Vakası - Peter Finn ve Petra Couvee

Coğrafu Keşifler
Keşifler ve Coğrafya - Nazan Karakaş Özür

Haçlı Seferleri
Arapların Gözünden Haçlı Seferleri - Amin Maalouf
Haçlı Seferleri - Thomas Asbridge
  • put it in your appropriate place  (29.08.23 21:11:38)
eric hobsbawm'ın bütün eserleri.

  • ahm1  (30.08.23 00:05:39)
alphonse de lamartine - osmanlı tarihi

  • abelardo  (30.08.23 07:08:17)