Borsa kar alma ile ilgili strateji

Borsada güzel kazanc elde ettiğim bir büyüme şirketleri portföyüm var. Hisse secimimde sıkıntı yok ama matematik kafası sıfır biriyim. Sürekli uyguladığım bir yöntem var. Doğru yapıp yapmadığımi anlamak istiyorum.

Misal bir senede 35 TL'den 200 TL'ye gideceğini düşündüğüm bir hisse var. Bir tane de 15 TL den 120 TL ye gideceğini düşündüğüm hisse var. İlk hisse her yüzde 20 arttığında artan kısmı satiyorum ve diğer hisseden alım yapıyorum. Ama ilk hissede diyelim ki 500 bin TL yatirimim var diğerine parça parça 10 bin 20 bin TL kaydiriyorum. İkisi de dura kalka hedefe gidiyor ama ilk hissedeki ana rakamım hep aynı kalıyor. Mantıken ikinci hisseyi bedavaya almış oluyorum ama acaba ilk hissedeki karlara hiç dokunmadan meblağ yüksek olduğu için daha çok mu kazanirdim?

:) ilk hissede ana paranız sabit kalıyor ancak lot sayınız azalıyor.

hangi kısmın daha çok kazandıracağı öyle hesaplanmaz. iki hisse de artıştaysa artış oranları aynıysa daha çok para yatırdığınız hisse kazanır. yüzdesel olarak düşün. 500 bin yüzde onu ile 50 binin yüzde onu farklıdır. sorunun doğrudan matematikle ilgili değil yatırım stratejisiyle alakalı
  • paintov  (21.08.23 14:06:28)