eskişehir'de nerede yaşanır?

eskişehir'e taşınmayı düşünüyorum. en fazla 1,5 milyon liralık bütçem var (tabii ne kadar az tutarsa o kadar iyi).

istanbul'un merkezi bir yerinde yaşıyorum.

beklentilerim:

- gençlerle iç içe olmak (hatta 2+1 alabilirsem bir odayı öğrenciye kiralamayı düşünüyorum bir süreliğine, çevre edinmek maksadıyla daha çok),
- binanın altında herhangi bir dükkan olmasın,
- sokakta bar olmasın (mesela kadıköy'ün barlar sokağında yaşamak hiç istemezdim) ama barlara 5-10 hadi en fazla 20 dakika yürüme mesafesinde olursa güzel olur,
- güzel, kaliteli, laptop ile bütün gün çalışılabilecek kafeler yürüme mesafesinde olsun,
- öğrencilerle takılacağım dedim. e arada sırada ufak tefek (veya büyük? belki öğrenci kişisi büyük parti verir) partilere de laf olmaması lazım.
- bina eski olsa da fark etmez (yine de kırık dökük, virane olmasın tabii), içi yeni olsun yeter.
- hastaneye tek otobüsle gidebileyim.
- bir de çok kriter yazdım ama favori marketim migros :) neyse artık bu olmasa da olur, yapacak bir şey yok.

2+1 olsa çok güzel olur ama bu para 1+1'e anca mı yetiyor?

ve son olarak arabam yok. site istemiyorum.

Üniversite Caddesi Espark avm civarı olabilir. Kafeden çok bir şey yok. Tramvay durakları var önünde.
Espark'ın içinde Migros var. :) Barlar sokağına yakın.
Eskibaglar, Yenibağlar, Güllük, Bahçelievler mah. diye arama yapabilirsiniz.
  • on and off  (20.08.23 03:17:59)
vişnelik tarafları ile ilgilenebilirsiniz. Öğretmenler bulvarı civarı. 2+1 için bütçe sıkıntı, 1+1 güzel nispeten yeni evler olabilir. barlara falan bşraz daha yakın olsu dersen kırmızıtopraktan bakman lazım

  • janavarorion  (20.08.23 09:00:02)
@janavorion'un dediği muhitte yaşıyorum 2 aydır. Kriterlerin hepsini karşılar mı bilmiyorum ama büyük çoğunu karşılar.

Evimin 50 metre sağında ve 50 metre solunda migros var, biri 3m büyük olanlardan.

Barlar çok uzak sayılmaz ama çok yakın da değil. 2 dakika uzaklıkta bi bar var ama hiç yok da değil. Diğerlerine de yürüsen yürürsün ya da tramvayla 10 dakika.

Üniversite hastanesine de tramvayla 10 dakika. Otobüs de var ama hiç kullanmadım (hastanede çalışıyorum)

Benim yaşadığım sokak biraz daha yaşlıların olduğu bir yer denebilir ama genç popülasyonu da az değil ki üniversitelerin açık olduğu döneme denk gelmedim pek. Ama büyük parti vermeye okey olurlar mı bilemedim. Kendi apartmanımdakiler istemez muhtemelen :)

Binaların altları da dükkansız genel olarak benim olduğum sokak ve çevresinde, benim yaşadığım bina eski ama yeni güzel binalar da yapılıyor.

Yani vişnelik baya memnun kaldığım bir yer oldu. Siz belki anadolu değil de osmangazi üniversitesine yakın olacak şekilde Büyükdere mahallesine de bakabilirsiniz, orası da tamamen öğrenci ağırlıklı bir muhit. Dediğiniz kriterleri de karşılar, daha hesaplı da olabilir vişnelik'e göre
  • nundu  (20.08.23 10:54:38)
@nundu ya katılmakla beraber, büyükdere alternatif olabilir. kiralar 1+1 ortalama 5-6 bin civarı. bu da 1 milyon civarına ev bulabileceğiniz anlamına gelir. Birçok yeni bina da yapılıyordu mahalle olarak. maksimum 1.5 milyon bütçe ile 2+1 sıfır eve bile girebilirsin. 2 ay önce fakülte caddesinde ikamet ettim. İstediğiniz anlamda bar ortamı yok ama yakın pub'lar mevcut. gidip eller havaya yapacak yer yoktu ya da ben dikkat etmemiş olabilirim. Yakınlarda büyük migros yoktu. Alternatif olarak Çağdaş market mevcut.

istediğiniz eğlence (kadıköy barlar sokağı mantığı) ESPARK civarında ağırlıklı.
  • janavarorion  (20.08.23 11:26:35 ~ 11:28:27)
Ben size Uluönder'i öneririm. Anadolu Üniv. civari. Burada yeni bina 1+1 bulabilirsiniz. Sirintepe'nin Uluönder'e bakan kisminda da 2+1 bulunabilir.

Alternatifi Göztepe, burasi da Osmangazi Üniv.'e yakin. Göztepe'de dediginiz fiyata evler bulmak mümkün.

Eskisehir'de ev alirken, deprem tehlikesini unutmamak gerekiyor. Konum olarak Kuzey Anadolu Fay Hattina yakin, 99'da saglam sallandik. Icinden gecen fay, zemin yapisi vs derken burada da büyük bir deprem bekleniyor. Eskisehir'de deprem tekrar periyodu 70-90 yil. En son büyük deprem 1956'da. Eskisehir'in merkez ve ögrencilerin yogun yasadigi kisimlari eski binalariyla olsun, altindan diri fay gecmesiyle olsun epey korkutucu. www.saglisolluhaber.com

Erenköy'deki Toki binalari isteginizi karsilamiyor ama aradiginiz fiyata ev bulma sansiniz var. Onun disinda Uluönder sizin aradiniz yer diye düsünüyorum.
  • chihirovekohaku  (20.08.23 12:01:02 ~ 15:36:20)