temettü sorusu

Mesela Tüpraş temettü dağıtacakmış ekimde 29 eylüle kadar girenler yararlanacakmış?
Nasıl oluyor bu işler 100bin tl ile hisse alınca ne kadar kazanıyoruz kazanç garanti ise herkes girmez mi buna kafamda deli sorular

Ytd. Tşk kib

"kazanç garanti ise herkes girmez mi"
garanti olamayan kismi anaparanin degerinin dusmesi. Aldigin 100bin liralik hisse 90 bine 70 bine 40 bine falan dusebilir.

  • hot potato  (18.08.23 18:34:08)
tupras bugun 127 tl

yarın bu fiyattan 100 bin liralık kağıt aldın diyelim
787 adet hissen olur
hisse başına 6,77 tl net temettü veriyor

5.300 tl temettü alırsın

temettü verdiğinin ertesi günü de hisse fiyatı temettü kadar düşer

1 hisse 120,23 tl olur
787 hissen vardı 94 bin tl'ye karşılık gelir.

rakamları yaklaşık ve vergilerden bağımsız hesapladım
  • exlibris  (18.08.23 19:39:26)
temettü için girmenin anlamı yok
yeni başlayanlar kar payı dağıtıyor gibi düşünüp alıyor

olan şu bu hisse sağlam bir şirket olduğu için
kriz durumu olmaz ise o tarihe kadar artacak
dağıtmaya doğru biraz düşer sonra hisse fiyatı biraz düşük gözüktüğü için yine alımlar olacak
önümüzdeki sene yine dağıtacak filan

buradaki mantık dolar bazında arşı ala'ya ulaşmamış düzgün şirketlere girmek
  • bir soru sorcam  (18.08.23 21:44:34)
@bi sorry sorcam
hocam öyle bir madeni bulmak gibi bir yeteneğim olmadığı bariz seçimden bu yana endeksin yükseldiğini biliyorum yüksekten girmek de mantıklı değil onun da farkındayım ancak bir seçeneksizlik durumu var gibi yatırım araçlarında güvenilir fonlara yönelmeye çalışacağım biraz bakalım.

  • anon1m  (18.08.23 23:15:22)
çok zor değil, bilinen şirketlerin dolar bazlı grafiğini her yer gösteriyor
5 yılına bakarsın çok yükselmemiş ve sektör olarak büyümeye açıksa
zengin etmese de zarar ettirmez

10-20 kat kazanmak deprem, covid, savaş zamanı gibi en dipteyken alıp 1-2 sene beklemek ile mümkün
  • bir soru sorcam  (19.08.23 17:31:23)