Ülkede çoğu kişinin paradan para kazanıyor olması?

yani bir düşünün;

bir çok kişi ucuz kredilerle aldıkları evlerin al/satı veya kiralamasıyla geçiniyor,
aynı tayfanın diğer uzantıları ucuz kredilerle şirketlerini döndürüyor,
bir diğer uzantısı ucuz kredilerle aldıkları paraları borsa ve altında işletiyorlar.

ve bir şekilde kazanıyorlar. parası olanlar bunları daha kolay yapıyor, olmayanlar daha zor.

yani teorik olarka; ülkede bir değer üretilmiyor çok. ve sürekli paradan para kazanmak sürdürülüyor. bu iş sonsuza kadar devam edebilir mi?

"resesyon gelince ev sahipleri evlerini satmak zorunda kalacak" gibi asla inanmadığım bir inanış var. 3 sene önce aylık 3000tl krediyle aldığı evi, işsiz de kalsa aç da kalsa kimse satmak zorunda kalmaz. hiçbir zaman da kalmayacak. ucuz krediden kazanan da kazandı.

ve bu para dönüp duruyor bir şekilde.

bu da mantıklı gelmiyor. çünkü "neden para basıp borç ödemiyoruz" lafının hayata geçmişi gibi şuanki durum. içerde sürekli para basılıp insanlar arasında takas ediliyor. böyle nasıl devam eder bu iş?

hocam bunu sadece diyelim ki 3 adet kiralık evi olan insan üzerinden düşünmemek gerek

geçen migros un yıllık gelir gideri açıklandı

karının %27 sini yaptığı satışlardan %25 ini de kur ve finansal hareketlerden kazanmış, yani neredeyse asıl işi kadar paradan para kazanma işi yapmış

bunun gibi bir çok marka fabrika şirket vs var

buna servet transferi deniyor işte, çözümü de gelire göre vergilendirme fakat hükümetin böyle bir politikası yok, tam tersi vergiyi çalışan kesim üzerinden topluyor buna devam ediyor
  • freebird5406_2  (18.08.23 15:12:51)
yatırım için değil ticaret için enflasyondan düşük faizle kredi verilirse normal
yine migros'un karı: TL'nin değer kaybından daha yükske değildir

  • bir soru sorcam  (18.08.23 15:25:50)
tchuck,

Haklisin. Paradan para kazanmak en kolay para kazanma yolu. Birikiminiz varsa, yatirim icin gerekli miktarlara birikimini kullanmadan, sadece birkiminizi teminat olarak gostererek dahi ulasabiliyorsunuz. Bunda siradisi bir sey yok, dunyanin her yerinde bu sekilde. Ben de Kuzey Amerika'da, isimin yaninda, bu sekilde para kazaniyorum. Yalniz bu konular konusulurken genellikle parasi olanlarin, para kazanmak icin aldiklari risk ve finansal disiplin goz ardi ediliyor.

Turkiye'de durum biraz tuhaf. Duyuruda da denk gelmissindir, yatirimlik ev, yatirimlik araba hatta yatirimlik motorsiklet bile aldigini yazanlar oluyor. Aslinda dolar bazinda fiyatlarda ya degisiklik olmuyor ya da cok cuzi bir degisiklik oluyor. Yani 2020 yilindaki senin cebindeki 100.000 try 2023 yilindaki alim gucu 30.000 try. Borsa zaten halka arzlarla ilerliyor. Borsa'nin yukseldigine sevinip mutlu olanlar burda yine kazanclarindan bahsediyorlar. Borsa artiyor ama gercek enflasyon oraninin uzerinde artiyor mu? Halka arzlar bitince sicak para nerden girecek borsaya?

Boyle paradan para kazanmanin bizim ekonomide sonu var. Boyle devam edemez. Cikarilan bir kararla alinan evin kirasi %25 uzerinde arttirilamiyor. Evin degeri 3 milyon da olsa 5 milyon da olsa kaybettirecek. Satmak isteseler de satamayacaklar zaten cunku hem pahaliya aldilar hem ev almak isteyenlere kredi de verilmiyor artik...

Ben surdurulebilirlik gormuyorum.
  • thetruenorthstrongandfree  (18.08.23 16:30:07)
ben sürdürülebilirlik görüyorum.
bir kesimin devletin verdiği ucuz krediler ile servetine servet kattığı doğru.
ancak ülkede bir değer üretilmediği yanlış.
ülkede değer üretiliyor ancak değer üretenler hak ettiklerini kazanmıyorlar. sorun burada.
yani çalışan kesim, bir katma değer üreten, ülkeye döviz getiren, ülkedeki çarkların dönmesini sağlayan bir kesim var. ancak bu kesimin emekleri vergilerle, ucuz kredilerin yarattıgı enflasyon ile yukarıda bahsedilen ilk kesime aktarılıyor. yani bir emek ve servet transferi var
emeği ve serveti sömürülen kesim bu konuda bir şey yapmadıkça bu transfer devam edecek diye düşünüyorum. zaten bu servet transferinin toplum hayatında ve siyasal hayatta yıllar içerisinde nasıl bir dönüşüm yaptığı çok net ortada
  • abelardo  (18.08.23 20:30:21 ~ 20:31:11)