17-18-19.yy da nasıl 65-75 yaşına kadar yaşıyorlardı.

O zamanlar tıp çaresiz değil miydi bazı ressam şair vb bakıyorum 65-70 e kadar yaşamış bu adamlar nasıl kanser tümör verem vb atlatıyorlardı şimdi bile bazen genç yaşta ölen var o zamanlar trafik sigara falan yoktu yine ölüm az olur ama cinayet ve hastalık can alır baya

hocam incelemek lazım, ortalama yaşam sürelerini ve nüfusun %kaçı dediğiniz yaşa kadar yaşadı. Yoksa 30-40da gidiyor çoğu zaten.
bir de çocuk ölümleri aşırı son yıllara kadar.

dediğiniz gibi tümöre kansere yakalananlar gidiyor. herkes ölümlü hasta olacak diye bir şey yok.
benim babaannem 83 yaşında hala her gün sigara içiyor az da olsa

genetik olarak hastalığa yakalanmayanlar da 60 70e kadar yaşamış bence.
kanuni de 72sine kadar yaşamış. 50sinde gidebilirdi hastalıktan.
  • subaqua  (17.08.23 16:51:58)
Ortalama insan omru donemlere gore su sekilde:

Era Life expectancy at birth in years
19th-century world average 28.5–32
1900 world average 31–32
1950 world average 45.7–48
2019–2020 world average 72.6–73.2

Yani tip ilerledikce ortalama insan omru uzuyor. Ama eskiden tibbi bir ihtiyaci olmayan insanlarin da savas vb olmadikca erken yasta olmesi icin bir sebep yok. Yani hic enfeksiyon kapmadiysa, kanser olmadiysa vb ancak yasliliktan olur.
  • sertac akin  (17.08.23 16:58:29)
Oluyor oyle arada. Sokrates de 2500 sene once 70 sene yasamis.

  • ahm1  (17.08.23 17:26:54)
bu ortalama yasam beklentisi sanirim cocuk olumleri ve savaslar yuzunden dusuk. yoksa gorece stabil bir ortamda rahat yasarsan bugunku gibi 70-80 yasina kadar yasaniyor.

yani @sertac'in gonderdigi data soyle yorumlanmamali. 19. yy'da insanlar 30 yasina gelince dusup olmuyorlardi. ama zorluklardan oturu 30 yasini herkes de gecemiyordu.

bizim dedelerimizin cagi da oyledir. 1940'larda dogan aile buyuklerinize sorun kesin bir suru olen kardesleri vardir cok varlikli degillerse.
  • antikadimag  (17.08.23 17:52:08)
Genetik şans,
İyi beslenme, barınma, dinlenme imkanı
Savaş av vs ciddi yaralanma olmaması

Bunların hepsine sahip kişilerin bahsedilen dönemlerde 70 80 yıl yaşaması mucize değil
  • makbur  (17.08.23 18:15:13)
"bu ortalama yasam beklentisi sanirim cocuk olumleri ve savaslar yuzunden dusuk." +1
antikadimag. dümdüz aritmetik ortalama alıyor gibiler.

"Savaş vs ciddi yaralanma olmaması" +1 makbur

guillaume postel'e bakıyordum bugün, 71'ini görmüş
savaşmıyor, ırgatlık yapmıyor, ağır işte çalışmıyor ömür boyu. ve bunları yapanlar gibi isimsiz değil, ismi her yerde geçiyor. biz de görüp aa ne kadar çok yaşamış diyoruz.
  • lambırcek  (17.08.23 21:52:52)
Millet o zamanlar da 40 yasina gelince elden ayaktan dusmuyordu ki.

Ortalama omrun 40 sene olmasi, 40 yasindakilerin yasli oldugunu gostermez.
  • baldur2  (17.08.23 22:31:00)
eskiden stres yoktu, kanser yoktu diyebiliriz. Basit bir enfeksiyından veya apandisitten ölebiliyordun ama herkes bunlara yakalanmıyordu.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (18.08.23 09:39:42)