[]

Gelişmiş ab ülkelerinde sokak müziği yapılabiliyor mu?

İzin alınmadığında bu suç mu? Yani bir cadde üstünde basit bir gitarla şarkı çalıp söylesek, para toplasak polis tutuklayıp götürür mü? Amaç parasız kalırsak üç beş para çıkarmak.
 
uk'de yapan çok var, bişey yapıldığını da görmedim. ha bi izin alıyorlar mıdır bilmiyorum.

not: commonslibrary.parliament.uk mesela uk için sokakta müziğin lisans ya da izni yok galiba doğru şeye bakıyorsam. sadece ses sınırı var o da bireysel de aşılacak bişey değil.

not: bu cevap yanlış bilgiye refere içeriyor, doğrusu bir altta yer alıyor. @sertac akin'e teşekkürler
  • avatar is back  (13.08.23 01:28:43 ~ 19:38:28) 
avatar is back'in paylastigi link hala acik yerlerde muzik calmakla ilgili. Misal markette CD'den muzik calmak gibi. Eger lisansli muzik calinacaksa telif sahiplerinden izin almak gerekiyormus.

Sizin sordugunuz sey icin, yani sokak muzigi yapmak icin Ingiltere'de lisans alinmasi gerekiyor: www.westminster.gov.uk

Irlanda'da da ayni sekilde lisansa tabi, hatta Ingiltere'de nasil bilmiyorum ama Irlanda'da lisans alabilmek icin bir kurul onunde performansinizi sergilemeniz gerekiyor.

Aradiginiz kelimeler busker (sokak calgisisi) ve busking (sokakta muzik calmak).
  • sertac akin  (13.08.23 18:37:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.