Excel'de karakter özelleştirebiliyor muyuz ?

merhaba yeni bir dinamik tablo oluşturuyorum, bu konuda birkaç gün biraz yardımlarınıza ihtiyacım olacak.

Şimdiki problemim; hücrede görünür karakterin (tik) işarati olması ama; sayısal değerinin de 1 olması gerekiyor.

Yani aslında şöyle:

ben o hücreye 1 yazdığımda hücrede tik işareti görünsün sadece, ancak bu 1 ile çarpım bölüm işlemi yapabileyim.

Çünkü; şimdi tik işareti yazdırmak için wingings yazı tipini kullanıp ü harfi ile tik koyuyorum. ama ü harfi yerine sayısal birşey yazmam gerekiyor. yani tikliyse şu şu işlemleri yap diyebilmem lazım: ama diyemiyorum. çünkü ü harfi. anlayamayanlar için derdimi de tam anlatamadım aslında; aşağıda örneklendireyim en iyisi.

şimdi elimde 1 tablo olsun

Kitabın adı - Sayfa Sayısı - Her sayfada bulunan Karakter sayısı - okundu okunmadı bilgisi

A kitabı 35 sayfa 500 karakter
B Kitabı 25 sayfa 100 karakter
C Kitabı 35 sayfa 600 karakter
D Kitabı 13 sayfa 80 karakter

Gibi.

şimdi ben bir çocuğun kaç karakter okuduğunu bulacağım. eğer a kitabını okuduysa 500 x 35 karakter + B kitabını okuduğunda 100 x 25 karakter eklenecek.

ama okundu okunmadı kısmını da sadece tik ile yapmam gerekiyor. bunu yapmak mümkün mü excel de?

Merhaba,

önce seçenekler menüsünden geliştirici seçeneklerini açalım ( google veya youtube ile bulabilirsin kolayca)

1 - ilgili excel dosyasını açalım
2 - geliştirici sekmesini seçelim yukarıdan
3 - denetimler bölümünden - ekle ' seçelim
4 - açılan pop-up bölümünde form denetimi kısmından - onay kutusu olanı seçelim
5 - tik atmak istediğin kutucuğun üstüne işaretleme ile yerleştir
6 - şimdi yerleştirdiğin tike sağ click yapıp - denetim biçimlendir seçelim
7 - üst bölümde denetim yazısını seçip hücre bağlantısısı yazan kısımın yanındaki yukarı ok tuşuna basıp kutucuğun sağındaki kutulardan birini seçelim ( buraya doğru - yanlış yazacak) ,, tamam diyip kapatalım

8 - kutucuğa bir kez tıklayıp doğru yanlış yazdığından emin olalım
9 - doğru yanlış yazan yerin sağına aşağıdaki formülü yazalım

=e2 * 1 (bende e2 de doğru yanlış yazıyordu) böylece doğru yanlış yerine 1 veya 0 yazacak
  • pislick0  (12.08.23 15:49:47)