Hangi kalınlıkta elektro gitar teli almalıyım?

Merhaba. Elektro gitarda alternate pickingi bol bir şarkı vardı ve ben onu hararetle çalarken B yani si telim koptu. (En ince telin bir üzerindeki tel yani) Tekli tel almak istiyorum ama numaralar var tam anlamadım. Si teli çin 11 numara mı tel almalıyım?

www.mapesstrings.com

Şuraya bakarak öyle düşündüm ama farklı bir numara mı almalıyım emin olamadım.

Yardımcı olacak varsa sevinirim.

gitarın üzerinde kaçlık tel takımı olduğunu bilmen gerek

tel takımları ince mi teli üzerinden adlandırılır

mi telinin inceliği 9 ise 9 luk tel takımı diye geçer ve diğer teller buna göre kalınlaşır

tek telle uğraşma komple takım al biliyorum pahalı ama

bunu söylememin nedeni her markanın farklı model tellerinin alaşımları birbirinden farklıdır, bu da sese etki eder, bir uyumsuzluk hissedersin

ya gitarın üstünde bulunan tel takımının tam markasını ve modelini kalınlığını öğrenip tam o takımın tek telini alacaksın

ya da komple takımı değiştireceksin
  • freebird5406_2  (07.08.23 10:07:15)
Gitar squier mm strat.

  • dolantindr  (07.08.23 11:47:24)