Arabaya fazla mı değer biçtim?

merhabalar

şuan satmak istediğim bir aracım var. Toyota corolla 1.5 multidrive s vision 2021 mode 33.400 kmde. hiçbir trameri, kazası, boyası yok. arabaya 1 milyon fiyat biçtim.

sarı sayfada baktığımda aynı standarttaki ilanlar 980 binden başlayıp 1100e kadar gidiyor. uçuk bir fiyat yazmadığımı düşünüyorum ve arayan kişilere en son ne istediğim sorulduğunda 980-970 diyorum. fakat inatla millet 950-960 teklif ediyor. arada fazla fark yok ama ne ben inmek istiyorum ne de karşımdaki insanlar bi 10 bin tl çıkıyor. yani bende bi anda 40-50 bin tl indirim yapmak da istemiyorum. sizce 960 civarını kabul etsem mi yoksa en azından 970 teklif bekleyip psikolojikmen iyi mi hissetsem? (beb bu arabayı satıp elektrikli araç alacağım. düşündüğüm araç da 980-1000 bandında. biraz da bu yüzden çok düşmek istemiyorum. ne kadar düşsem o kadar benim cebimden çıkacak)

100 bine koysan da 70 80 bün teklif edecekler boşver. Fiyatını belirle üstüne biraz pazarlık payını (5 10 bin) koy gerçek alıcı seni bulur.

  • rodeocu  (05.08.23 20:06:57)
piyasa epey durgun bu yüzden satman gerekliyse gelen teklifleri 30-40 farka bakmadan değerlendir.

  • orpheus  (05.08.23 20:54:10)
yanlış bakmadıysam aracın kasko değeri 920 bin lira.

piyasanın farkındayım ama ben ikinci el araba alacak olsam kasko değerinin üstünde (çok üstünde) bir para
ödemezdim. düşünsenize sıfır alıp kasko yaptığınızda ödediğiniz parayı karşılayacak şekilde kasko yapabiliyorsunuz ama ikinci el aldığınızda yapamıyorsunuz. 920 lira kasko degeri olan arabayı 1100’e aldım, kaza yaptım ve sigorta şirketi bana 920 ödeyecek, mantıksız.

siz bilirsiniz tabii ama hızlı satmak istiyorsanız kasko değerine yaklaştırın. 30-40 lira üstü makul gibi.

ilanlarda söyle bir sacmalik var, araç yaşlandıkça kasko değerinden uzaklaşıyor, örneğin yeni bir araç kasko değerinin %20 fazlasına satılmaya çalışılırken çok daha yaşlı araç %50-60 fazlasına satılıyor gibi.
  • orient blue  (05.08.23 21:13:01)
Oraya yazılan her değer arabanın gerçek fiyatı olmuyor ki 2021 corolla hibriti 900 e aldım tramersiz

  • respect  (06.08.23 09:08:20)
rayiç bedel; o günkü eşdeğer araçların ortalaması, galerilerden alının fiyat ortalaması ve kasko değer listesindeki tutarın ortalaması olarak hesaplanır. firmadan firmaya değişiklik gösterebilir, ama üç aşağı beş yukarı böyle. Kasko poliçenizde rayiç bedel klozu bölümünde hesaplama şekli yazar.

O yüzden belirlediğiniz fiyatı değiştirmenize gerek yok. Ederi o şekilde düşünüyorsanız o fiyattan satabilirseniz her malım bir alıcı var.
  • janavarorion  (06.08.23 09:47:50)
Fiyat falan düsürme hocam, bugün olmazsa yarın satarsın, az once sucuga 550 TL verdim. Fiyat çok falan da değil bence.

  • primetime  (06.08.23 12:50:51)
Araçlara sarı sayfada yazılanlar hep şişik. Preminyum araçlarda bu fark 200 bin piyasa orta segment araçlarda 100 bine kadar şişirme oluyor. Satıcıların çoğu araba piyasasını yatırım aracı olarak değerlendirdiği için gerçekten iyi kar etmekdikten sonra satmıyorlar. Arada yanan sen ben gibi gerçek alıcılar. O fiyatlar satma amaçlı değil piyasa da denk getiririm fiyatı. 10 20 bin oynasan kaybın olmaz. Zaten satmak isteyenlerde düşüyor.

  • mikahakkinen  (06.08.23 14:17:12)