Makale

Selam, birinin hayatını ve edeni kişiliğini yazmak makale olur mu? Dergipark gibi ortamlarda yayımlanır mı?
Not: akademisyen değilim, araştırmayı severim.

hakemli dergiler dergipark'takiler. iki hakemden geçmesi lazım.

  • cr  (04.08.23 20:37:08)
bilimsel dergilerdeki yayınlar belli kategorilere ayrılır: araştırma makalesi, gözden geçirme (review), metaanaliz, olgu sunumu, editöre mektup vs. gibi. araştırma makaleleri genelde şu şekilde yürür:

1. hipoteziniz olur
2. bunu kontrollü bir deneyle test edersiniz
3. bulguları paylaşırsınız
4. literatür verilerine göre tartışırsınız

bahsettiğiniz tarzda bir yazı bir araştırma makalesine benzemiyor, dolayısıyla hakemli bir dergiden kabul alması pek mümkün değil gibi. belki bir review yani gözden geçirme formatında olursa ve alana bir katkısı olduğu düşünülürse değerlendirilebilir ama alan nedir vs. hiç bilgi olmadığı için detaylı yorum yapamıyorum. bana kalırsa öncelikle hakemli dergilerdeki yayınları, formatları ve konu ile ilgili makaleleri biraz inceleyin, daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.
  • gibicibicis  (05.08.23 09:59:35)