Yatay geçiş hakkında

Selamlar, myp ile başka bir üniversiteye yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Ama şu an ki okulumda da çap başvurusu yaptım. Eğer çap başvurusu olursa olduğum kurumda kalmayı olmazsa myp ile başka kuruma gitmeyi planlıyorum. Aklıma takılan şu: myp kabulü alırsam, ve kayıt olmazsam; sonraki yollarda myp hakkım yanar mi?

yanmaz.
çünkü seneye myp sonucu kayıt sırasında sizden, önceki okulunuzdan kayıt şeklinizi gösteren belge ve YKS yerleştirme sonuç belgesi isteyecekler. siz şu anki mevcut okulunuzdan alacağınız belge ile kayıt başvurusu yapacaksınız. o belgede de OSYS veya YKS ile yerleştiğiniz yazacak. YKS yerleştirme belgenizde de şu anki mevcut okulunuza yerleştiğiniz yazacak. yani ne sizde, ne şu anki okulunuzda ne de myp ile başvuru yaptığınız okulda, daha önce myp ile başvuru yaptığınızı ve hak kazandığınızı gösteren bir belge olmayacak. çünkü (en azından şimdilik) myp başvuruları merkezi bir sistem üzerinden değil, birbirine entegre olmayan üniversitelerin kendi bağımsız öğrenci sistemleri üzerinden alınıyor.
eğer ki hak kazanıp da kayıt yaptırırsanız o zaman başka başvuru yapma şansınız olmaz, çünkü alacağınız belgelerde kayıt türü myp gözükecektir.
  • halanne  (04.08.23 14:19:15)