8GB ram yanına aynı frekansta 16GB ram?

Merhaba,

Başlıkta yazılı olduğu gibi 8Gb 4800 Mhz ram yanındaki ikinci slota 16Gb 4800 MHz ram eklesem sorun olur mu? Yoksa Dualchannell meselesinden dolayı 8 Gb mi eklemeliyim?

Aynen öyle, 8'in yanına aynı frekansta 16 da ekleseniz sistem ondan en fazla 8'miş gibi faydalanır, öyle görür.

  • zaman ilac degil insanlar unutkan  (28.07.23 00:00:02)
@zaman ilac degil insanlar unutkan kalan 8GB atıl mı oluyor peki?

  • en bi orijinal  (28.07.23 00:07:51)
16 da takarsın 32 de. sistemin bi modül 8gb diye ikincinin sadece 8gb'ını kullanıp gerisini yok sayması gibi bi durum yok. ama 16gb'lık kısım dual channel çalışır gerisi daha yavaş kalır.

  • konetsu  (28.07.23 00:11:35)
@konetsu Anladığım taktığım 16GB ramin performansından tam yararlanamıyorum. 8+8 16 iken 8+16 20 oluyor gibi mi?

  • en bi orijinal  (28.07.23 00:14:36)
yoo 24gb ramin olur ve tamamını kullanırsın. ve şuan zaten 8gb single channel ram kullanıyorsun. gidip 16gb eklersen toplamda 16gb dual channel 8gb single channel hızında ramin olacak işte. yavaş kısmı şuanki seviyede olacak 16gb'lık kısım daha hızlı olacak.

  • konetsu  (28.07.23 00:20:54)
@konetsu Sonucunda bir adet 8Gb ram almaya oranla daha fazla performans alınacak değil mi? Uzun zamandır takip ettiğim bir konu olmadığı için tekrar olarak benzer sorular soruyor olabilirim, terminolojiye çok hakim olmadığım için tam anlamak adına soruyorum.

  • en bi orijinal  (28.07.23 00:25:42)
Arkadaşlar, benim bahsettiğim de zaten buydu. Sistem onu 16 GB görür ama en fazla 8 GB olarak kullanabilir. Neden, çünkü 8 GB'lik kısım yavaş kalacak.

  • zaman ilac degil insanlar unutkan  (28.07.23 00:35:09)
ram kapasitesi o kapasiteye ihtiyaç duymuyorsan ek performans vermez. atıyorum bi oyunda 16gb ram yeterliyse 16gb ramli sistemle 24gb ramli sistem aynı fpsi alır. kapasitenin yüksek olması 16gb üzerinde kullanacağın zaman oluşacak yavaşlamaya engel olur.

ram kapasitesi yetersiz hale geldiğinde ramdeki veriler sıkıştırılır ve ssd/hdd ram yerine kullanılır(pagefile) bu durumda single channel hızında da olsa 8gb daha ram olması evet daha yüksek performans verir.

hala hiçbir yerde farklı kapasitede ramleri karıştırın diye öneri olmasa da artık bu mixed ram uyumluluğu daha iyi seviyede ve stock haliyle mixed ram bulunan laptoplar bile oluyor piyasada. mesela bakarsan piyasada 24gb ramli cihazlar da satılıyor, bunlar 2x12 değil 8+16gb zaten.

@zaman yavaş kalacak dediğin yine pagefile olarak ssdnin vereceği hızdan çok daha hızlı ve düşük gecikmeli olacak. fazla ramin zararı olmaz. ihtiyaç olduğu durumlarda daha hızlı olur sistem.
  • konetsu  (28.07.23 00:36:43 ~ 00:39:54)
Belki ben soruyu yanlış sordum, düzelteyim o halde.

Elimdeki cihazı yazdım zaten, 3060 Rtx ekran kartlı 8Gb ramli bir cihaz. Görev yöneticisini açtığım zamanlarda Ram kullanımı %80'ler civarında, oğlan da oyun oynuyor falan ekleme yapayım dedim. 8GB ram fiyatı ile 16 GB ram fiyarı arasında %20 fark vardı ve boşta tek slot var. Ben de 16 aldım, geldiğinde takmakla ürünü iptal edip 8GB sipariş etmek arasındayım. 16 için aman aman bir para ödemedim, belki gelecekte diğer 8 yerine de 16 alabilirim. Bu senaryoda ne yapmalı?
  • en bi orijinal  (28.07.23 00:46:22)
16gb eklemek daha mantıklı. performans anlamında zararını görmezsin ihtiyaç durumunda daha az yavaşlar işte ve dediğin gibi ileride tekrar yükseltme düşüncen varsa da daha mantıklı kalıyor.

  • konetsu  (28.07.23 00:53:21)
anakartın max kaç GB ram desteklidiğine de baktınız mı?

  • Ruprect  (28.07.23 09:56:16)
@ruprect 4800mhz dediğine göre ddr5. güncel bir sistem. sen ddr5 olup da 16gb modül desteklemeyen bi sistem bulup paylaşabilir misin acaba? :D çok eski ezber cevap olmuş.

  • konetsu  (28.07.23 10:13:58)