NFT Nedir?

Çektiğim fotoğraflarımı paylaştığım bir instagram hesabım var. Dün yabancı bir kullanıcı (sanat koleksiyoncusu) paylaştığım fotoğraflarımdan sevdiklerini NFT olarak satın almak istediğini söyledi. NFT'nin ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Bu tarz şeyler güvenli mi? Nasıl satış yapılıyor? Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

istersen dene ama bu bir scam.

Bir arkadaşıma aynı şekilde ulaştılar, benim bu işlerle ilgili olduğumu bildiği için bana sordu, peki dedim Opensea'de resimlerini listeledim. Adamın belirttiği fiyata listeyelip al link bu, istiyorsa alsın dedim.

Sonrası klasik scam. "Ben aldım ama işlem takılmış opensea'ye şu mailden ulaş bilgilerinle" diye ekran görüntüsü attı. Orada yazdığı mail "opensea@helpdeskticket.com" gibi saçma bir domain. Ayrıca kriptopara transferinde işlemin takılması diye bir şey yok :) Düşük fee ile yaptıysa bekleyebilir ama sonuç olarak onaylanır veya onaylanmaz. Orada bıraktık ama bence mail atsaydık "size 2 eth gelecek ama işlemi gerçekleştirmemiz için 0.2 eth işlem ücretini bize gönderin" falan diyecek. Böyle böyle kekliyorlar milleti.
  • nhk ni youkosu  (27.07.23 13:20:00 ~ 13:23:25)
Bu video uzun ama tavsiye ederim: youtu.be

  • peki madem  (27.07.23 13:25:25)