Yazılımcı maaşları ne kadar çevrenizdeki?

Türk şirketinde çalışanlar ve dövizle maaş almayanları soruyorum.

Bizim zam oranları açıklandı da 3 yıllık yazılımcıyım biraz verimsiz geçirdim ekibim ve yazdığım dil değişti o yüzden teknik anlamda 1.5-2 yıllığım gibi düşünebilirsiniz. Henüz senior değilim yani.

30k düşük geldi sanki yeni mezunlar zaten 25-30 alıyordur diye düşünüyorum.

Sizin veya çevrenizde durumlar nasıl?

Bu arada uzaktan çalıştığımı ve rahat bir çalışma ortamı olduğunu da belirteyim. Belki de normaldir emin değilim. Sadece 2 sene önce asgari ücretin 3 katını alıyordum gün geçtikçe düşüyor. dolar bazında da yerini koyuyor sanki hiç zam almıyormuşum gibi düşünüyorum. TL ile maaş alanların kaderi bu sanırım.

bu şartlara bağlı biraz da. ve çalıştığın şirkete.

3 4 yıllık developer'lar 50+ alıyor sanırım son zamlarla birlikte.
  • Gradient_tabanlı_mor  (26.07.23 21:32:44)
genelde arkadaşlar 50 üstü alıyor.

  • jelly bear  (26.07.23 21:35:26)
30k düşük.
50k yüksek

sizin pozisyonunuz 40k gibi.
  • nuisance  (26.07.23 21:37:13)
yabancı dilim de yok bu arada 50+ alanlar senior olmasın?

uluslararası bir lojistik şirketinde çalışan 8 yıllık yazılımcının şuan 40 aldığını aldığını öğrendim mesela.
  • ananiyimioguz  (26.07.23 21:46:18 ~ 21:48:56)
yüksek lisans mezunu 2 yıllık arkadaşım 50 üstü alıyor.

6 yıldır çalışan arkadaşımın da 60ı geçmiştir.

4 yıldır çalışan bir başka arkadaşım da 50 üstü alıyor.
  • jelly bear  (26.07.23 21:51:39)
allah allah şirketine, mezun olduğun okula ve kişinin kendi donanımına göre değişiyor olabilir ya.

37 yaşında çocuklu bir senior abimiz var gittigidiyordan geldi.

12 bin alıyormuş 2 sene önce.

Ben o zaman 10 falan alıyordum.

Tutturabildiğine herhalde bizim piyasa.
  • ananiyimioguz  (26.07.23 21:54:22 ~ 21:54:50)
şirkete göre baya değişken evet. bunlar bence ortalama üstüdür. öyle yani.

tabii 100 alan da var :d 2-3 yıl tecrübeye.
  • jelly bear  (26.07.23 21:57:33)
Şimdi merak edip erkek arkadaşıma sordum daha geçen hafta zam yapmıştı çalışanlara. Şu an en düşük alan yeni zam ile birlikte 35k imiş (2 yıllık).

  • ruhen hastayim ben  (26.07.23 21:58:50)
Benim 5 yıllık deneyimli arkadaşım iki sirkete çalışıyor 80-100 arasi kazanıyor.
Kendi deneyiminden söylediği sirketlerde iki kişi arasında bile deli fark var.

  • logisticsmanager  (26.07.23 22:06:43)
Abi şimdi soruna tam cevap veremeyip kafa ütüleycem ama bu şekilde düşünme. Yani "skala var, yıl bazında tecrübe var, ona göre şöyle adım adım yürümesi lazım" falan gibi bi konsept yok / olmamalı / öyle bi şirket de kötü bi şirkettir.

"Peki hakettiğim parayı alıp almadığımı nereden bileceğim?"

Her ay 1-2 mülakata girip, maaşından daha yüksek ücret isteyeceksin. Kimse vermiyorsa demek ki maaşın iyi. Herkes "tamam lan veriyoruz istediğin parayı" diyorsa demek ki maaşın düşük, zam iste, vermezlerse başka yere geç. Herkes mevcut maaşından az teklif veriyorsa işine dört kolla sarıl :D

İş yapabilme kapasitesi, şirketin o anki ihtiyaçları, senin iş ahlakın vs. her şey de maaşa etki eder. Benim şimdiki işimde, benim yöneticim benden az para alıyor mesela. Çünkü yönetici o olsa da birinin kolları sıvayıp pis işleri halletmesi lazım, yöneticimin ona motivasyonu ve o kadar teknik bilgisi yok, o zaman mecburen bana zam yapılsın da kendi projesi ölmesin diye üst yönetimi darlıyor, "niye ben daha az alıyorum" diye de dert etmiyor.

Ha bi de mesela sen çok iyi yazılımcısındır ama gidip mobilci olmuşsundur. Mobil kolay bi alan maalesef, o yüzden maaşın çok da artmayabilir. O zaman ya teknik açıdan daha zor bi alana geçmen lazım (misal ben rust yazıyorum, kafam rahat, çünkü piyasada rust bilen kimse yok) ya da senior olup proje / junior yönetmen falan lazım. İkisi arasında bi yol da tutturabilirsin tabi. Ama işte maaşı artırmanın çeşitli yolları var, oraları da zorlayabilirsin istersen.
  • plutongezegendegilmi  (26.07.23 22:43:39 ~ 22:44:08)
x alanı çok kolay olduğu için az para verirler, y alanı çok zor nadir bulunan bir alan diye çok para verirler, böyle bir mantık yok.
kalp damar cerrahı da benden daha kolay bir iş yapmıyor ama benden az kazanıyor.
her mesleğin her alanın kendi skalası var.
ayrıca kimsenin ilgi göstermediği alan için neden diye düşünmek lazım. buna kolektif bilinç diyoruz. demek ki yeterince ihtiyaç yok, hareket alanı kısıtlı.
sonuç olarak bugun aldığın maaştan ziyade mesleğinin gidişatı daha önemli.
  • Gradient_tabanlı_mor  (26.07.23 23:15:03)
şirketlerine göre değişiyor ama 5-6 yıllık javacılar 60 70 bin. 5-6 yıllık testçi 60 bin. trendyol gibi yerlerde olanlar daha yüksek tabi.
amerikaya uzaktan çalışan arkadaş 5-6 bin usd civarı.

  • ShadowOfMoon  (27.07.23 10:12:29)
yeni mezunlar 25-30 almıyor. çok tecrübeli yeni mezunlar 25-30 alıyor.

junior sayılırsın, 25-30 arası bir maaş iyidir şu şartlarda. piyasada çok fazla junior var.
  • tchuck  (27.07.23 11:10:00)