pompacılar neden depo atınca tam sayıya yuvarlamaya çalışır?

depoyu tam dolduruyorum genelde. atıyorum 587 lira tuttu, pompacılar genelde 600 yapmaya çalışıyor. hatta bazı opetlerde pompaya bir fonksiyon eklemişler, bir düğmeye basınca 600 liraya kadar doldurmaya devam ediyor. nakit ödesem anlayacağım ama kredi kartı veya araç tanıma ile ödüyorum genelde.

vardiyaları bitince hesaplaması kolay olsun diye olduğunu tahmin ediyorum ama başka bir sebebi var mı?

Obsesyon. Mis gibi 600 varken 587 nedir.

  • hasmetizm  (26.07.23 13:59:51)
Nakit ödeme zamanından kalma bir alışkanlık.
Kartla ödemede bir sıkıntı olmadığını algılama konusunda sıkıntı var.

  • Mirket  (26.07.23 14:10:38)
hala bir çok kişi nakit veriyor, onlarda da alışkanlık yapmıştır.

  • ravenudon  (26.07.23 14:11:52)
pompacı sizin kartla mı yoksa nakit mi ödeme yapacağınızı bilmiyor.
kasaya rahatlık olsun diye yuvarlıyor.

  • teritori  (26.07.23 15:04:20)
her gün gelen zamlardan gına gelince millet bir damlanın hesabını yapıyor, bu gözler deponun ağzına kadar dolsun diye pompanın ucunu dışarıda tutturan adamlar gördü.

  • solo  (26.07.23 15:31:53 ~ 15:32:04)
Valla ben özellikle söylüyorum dolunca tekrar basmayın kalsın öyle diye.

Eskiden 10-20 üstüne tamamlardı ama şimdi 580'lik depoyu 600'e değil 700'e tamamlaması işime gelmiyor. O an o kadar harcama yapmak istemiyorum yani.
  • chicha_v2  (26.07.23 15:53:49)
kartla ödeyeceğim zamanlarda çoğu zaman daha depo dolmamışken kartla ödeyeceğimi söyleyip içeri gidiyorum ama arada söylemden gittiğim olmuştur. ama son zamanlarda taşıt tanıma (opet anahtarlık) ile ödüyorum, pompacı nakit olmayacağını biliyor yani.

ben de atınca kalsın diyordum ama son dönemde zamlar gelmeden önce ucuza ne kadar alırsam kardır gözüyle bir şey demiyorum.
  • inheritance  (26.07.23 16:06:01)
Ek bilgi pompa atınca ekletmeyin,kusma yapıyor ya da tahliyeden atıyor iki türlüsü de zarar

  • mirty  (26.07.23 16:08:01)
istasyon daha çok para kazndığı için
kartla bile ödense giriş yapmak kolay olsun diye

  • mantık  (26.07.23 16:12:00)
Yav eskisi gibi 1 kuruş 1 kuruş artmıyor ki. Bi kere sıksa 9 kuruş falan artıyor yine tam sayı tutmuyor. 600.07 falan olsa 600 mü alacaklar? Bilemiyorum altan. Herhalde her gün böyle böyle en az bir araç deposu kadar daha satış yapıyorlardır.

  • Tisatiaşer  (26.07.23 21:38:06)
Talimat alıyorlar tam sayıya yuvarlayın diye. Her gün yüzlerce araca 10 liralık yuvarlasalar ekstra kâr işte.

  • kukuleta  (26.07.23 22:25:44)
hiç kendiliğinden tam sayıya yuvarlamak isteyen pompacıya rastlamadım. tam tersine ben tam sayıya yuvarlatmaya çalışıyorum. eskiden kalma alışkanlık, biraz da obsesyon.

diğer araç lpg'li mesela. depo dolup darrrr diye ses çıkarmaya başlayınca elimi on off valfine koyup tam düz rakamda kapatmaya çalışıyorum.
  • kibritsuyu  (26.07.23 22:34:42)