yeni eve çıkmalı mıyım

şöyle ki arkadaşlar, eski kiracıyım istanbulda 5k kira +1k da aidat veriyorum. 1+1 bir residansta kalıyorum 4mt tavanı var evin, ferah o açıdan ancak giriş kat bazı zorlukları oluyor. mt2 si az epey az, küçük ev, zorlanıyorum.

artısı ise işime çok yakın, yürüme mesafesi, spor salonu, açık ve kapalı havuz, otoparkı var ve hepsini kullanıyorum.

maaşım ise net 82bin tl şu an. Artı olarak yıl sonunda belki bir bonus ihtimalim var aylık olarak 90k-100k bandına bile gelebilir bu bonusu hesaba katarsak.

yani aslında daha güzel bir eve çıkabilirim, maaşın 1/3'ünü kiraya vermek normal kabul ediliyor. o da 26k benim durumumda.

gözüme kestirdiğim bir yer var 30k'ya gelecek bana toplamda ama çıksam mı hiç emin olamıyorum. yani günün sonunda aşırı da mutsuz değilim bu evde ama yeterli de değil.

eğer değiştirirsem de durduk yere 20-25bin tl boş yere verecekmişim gibi geliyor. Bir yandan da kazanıyorum o kadar neyin derdine düşüyorum diye düşünüyorum. çok kötü ikilemdeyim.

30 yaşında bekar bir erkek evladıyım. ev satın alma şansım yok arkadaşlar öyle değerlendirin.

ben olsam çıkmazdım. 1+1 bir kişiye yeter gayet. o parayı daha farklı değerlendirirsin.

  • jelly bear  (25.07.23 11:17:45)
90-100k maaşım olsa 1 saniye düşünmeden ev alırım.

  • birmilyonunvarmi  (25.07.23 11:21:39)
O maaşı alsam sağlam birikim yapar birkaç yıla ev alırdım.
Evden de çıkmazdım. Çok fazla artısı var. Sadece depreme dayanıklı olup olmamasını açısından düşünürdüm.

  • sevilen progressive türkücü  (25.07.23 11:36:54)
Türkücü+1
Evden çıkmam yatırım yaparım. Aradaki fark çok fazla. Bu soru bence evinizde kira artışı çok olacaksa falan olmalı.

  • logisticsmanager  (25.07.23 11:39:23)
net, çıkmam.
bi iç mimar arkadaşımla konuşup evi daha ne kadar kullanışlı hale getirebilirim ona bakardım.

  • vincenzo  (25.07.23 12:27:13)
Çıkmam. Deli gibi birikim ve yatırım kovalarım, gezerim yerim içerim. Ayda 25.000₺ kira farkı yılda 300.000 eder. 2. yılın sonunda arabanız olur ne bileyim ev kredisi peşinatı olur vs..

  • medre  (25.07.23 12:55:49)
herkes arti 1

1 arti 1, bekar kisiye yeter. studyo degil degil mi?
olmadi bir evi gozden gecir, gereksiz esya vs varsa kaldir, olmadi minimalizm basmaya calis.

1 arti 1 ev almaya calis. maasin yuksek diye illa 3'te birini kiraya vereceksin diye bir durum yok. o az maas alanlar icin gecerli.
  • baldur2  (25.07.23 13:21:32)
cikmam

  • mess  (25.07.23 17:44:54)
teşekkürler arkadaşlar... eve yeni güzel eşyalar alma fikri daha mantıklı geldi.

  • mhmtt  (26.07.23 13:40:59)