yol bisikleti - boyun ağrısı

geçen yıl yol bisikleti kullanmaya başladım. ne zaman kullansam akşama doğru boynumun özellikle sol tarafında, hafif omza ve aşağı doğru bir ağrı oluyor. dün uzun bi aradan sonra tekrar sürdüm, şu an yine ağrı yaşıyorum. bu ağrı gidon ve sele ayarının doğru olmamasından mı kaynaklanıyor? selenin yüksekliği olması gerektiği gibi düşünüyorum ama gidona uzaklığı mı fazla veya kısa acaba? ya da gidonu mu değiştirmeliyim? iyi bi bisikletçiye gitsem ayar konusunda yardımcı olur mu sizce? bike fit olayından haberim var ama ona bütçem yok maalesef.

Bahsettiğiniz gibi de olabilir ve/veya bisikletin geometrisi sizin vücut yapınıza uygun da olmayabilir. Biraz deneme yanılma bu iş aslında.

  • orient blue  (24.07.23 14:16:12)
Kadro boyu size uygun değilse gereğinden fazla eğilip boynunuzu görmek için uzatıyor olabilirsiniz. Ki pek düzeltilecek bişey de değil gibi maalesef.

Genel sele ayarı ve dirsek pozisyonunuzu da kontrol etmenizde fayda var ama tabii.
  • hedep  (24.07.23 14:34:20)
Sele yüksekliği fazladır kesin. Hızlı gitmek için öyle bir ayar yapılıyor genelde. Stem ayarına da bakmak lazım.halka varsa üstte yükselt gidonu. Stem boyu da fark ediyor elbette. Duruş bozukluğu da olabilir. Kedi deve egzersizi vardır, kedi olan pozisyonda durmak rahat hissettirir. Yükü avuç içine vererek de kontrol rahatça sağlanır, kasıyor olabilirsin kendini. Kendini yandan videoya çekme şansın yoksa anlayan birine baktır yanında, belli eder genelde bozukluk kendini.

  • hasmetizm  (24.07.23 16:12:19)
www.sedonaconcept.com

bike fit dedikleri olayı araştırabilirsin.
  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (24.07.23 18:29:24)