Yatırım olarak bilezik mi çeyrek mi tutmak

Varsayalım İkisinden de elimizde aynı değerde varsa(100 bin TL) birisini bozdurmak diğerini de birikim olarak köşeye bırakmak durumundaysak hangisini köşede bırakmak daha mantıklı olur?

Annem maaşından ev kirasından kıldan yünden kalan paralarla çeyrek/yarım alıp sonra onları bilezik yapıyor ama misal eline toplu para geçse direkt bilezik alırdı gibime geliyor, annem öyle yapıyorsa bir bildiği vardır deyip bilezik daha mantıklı olur diyorum.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (20.07.23 18:30:46)
Bir fark yok.

Şöyle ki.
Küçük ihtiyaç hasıl olduğunda çeyrek altını bozdurmak, kocaman bileziği bozdurmaktan mantıklı.
Kadın kişisinin bileziği takı olarak kullanma durumu var. Çeyrek altında o özellik yok.

Kuzen evlenirken çeyrek altını götürür takarsın bilezik ağır olur.

Onun dışında ve getiri olarak yatırım olarak bir farkı yok.

Not: Yatırım olarak bilezik alacaksanız özellikle İŞÇİLİKSİZ bilezik olmasına dikkat edin. Al sat esnasında işçilik parası zarar yazar.
  • Mirket  (20.07.23 18:32:54 ~ 18:35:46)
gram altin en mantiklisi, sonra ceyrek.

  • cooperr  (20.07.23 18:37:39)
yatirim getrisi acindan bir fark yok, bilezige tumletmenin bir avantaji yok, isin icine iscilik sokmayin olabildigince +1.

  • hot potato  (20.07.23 18:48:35)
Bilezik alırken işçiliğe de para verirsin, ama satarken işçiliği para olarak satamazsın. O yüzden bilezik (ve de işçilikli tüm altınlar) zarar ettirir.

  • etna  (20.07.23 18:55:46)
bilezik vb ürünler için alırken işçiliğin parasını alır, satarken işçiliği düşüp alırlar. o yüzden bilezik mantıklı değil. gram veya çeyrek

  • paintov  (21.07.23 00:20:14)
ata lirası. zar olmuyor pek. bilezikte her ne kadar en basit modelini alsanız da işçilik oluyor. çeyrek-yarım-tam ata lirası öneririm.

  • gadlemler  (21.07.23 11:18:40)