kendim ettim kendim buldum türküsü

Türküde geçen "yüreğimi yaktı nara" ifadesine takıldım. Yıllardır dinlerim, bu ifadeyi "yüreğimi ateşe attı" yada "yüreğimi ateş yaktı" gibi algıladım hep. Ancak farkettim ki nar kelimesi sadece ateşin durumuyla ilgili benzetme yapıldığında kullanılıyor. örneğin "soba nar gibi kızardı" ya da "ateş nar gibi oldu" diyoruz. türküdeki ifade "yüreğim yanmaktan nar gibi kızardı" anlamında mıdır, yoksa orada kullanılan "nara yada nare" kelimesi bildiğimiz nara atma eylemi olarak "bağırması, haykırması yüreğimi yaktı" anlamında mı kullanılmıştır. teşekkür ederim.

Düz, bildiğimiz ateş

(TDK)
nâr
isim, eskimiş, (na:r), Arapça nār

► ateş.
  • kobuzchu kiz  (20.07.23 08:14:47)
sizin örneklerdekiler bildiğimiz meyve olan nar. türküde geçen ateş anlamına gelen nâr.

  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (20.07.23 08:42:46)
Türkünün yazili sözlerine bakmadım ama benim bildiğim ve yıllardır algiladigim; yüreğimi yaktı nar ah eyvah eyvah şeklinde. Nar ve ah aralik verilmeden söyleniyor ve nara gibi algılanıyor. Nar da bildiğimiz ateş zaten.

  • rockinside  (20.07.23 09:04:04)