kedi mamasına dadanan karıncalar

9 senedir aynı evdeyim. hiç karınca ya da böcek şikayetim yoktu. 3 sene önce kedim geldikten sonra da sıkıntı yoktu taa ki 5-6 ay öncesine kadar. mama kabı yerde, yere düşen tanelere dadanıyor karıncalar. hanımefendi de maşallah hem bol bol yere düşürüyor hem de düşürdüklerini asla yemiyor. bu yerdeki tanelerin etrafını sarıyor hemen. bu konudan muzdarip olup da çözenler akıl verebilir mi?

Yani ben olsam karınca yuvasını bulup ki çok kolay olur, kedi mamasını oraya bırakırım her gün. Zaten kısa süre sonra kaybolacaklar yine ortalıktan. Sevimli hayvanlar bence. Karınca tozu ile öldürmek insani olmaz pek.

  • hasmetizm  (19.07.23 10:43:08)
Tebeşir ile çizerseniz ya da tarçın tozu hattı oluşturursanız, üzerinden geçmezlermiş.

  • Mirket  (19.07.23 11:17:46)
Etrafınada su eklemek için oluk olan mama kaplarından kullanıyorum. Düşenler de o oluğa dişüyor karınca böcek vs de su olduğu için kaba tırmanmıyor.

  • from where i ride  (19.07.23 11:40:21)
karıncaları bence de öldürmeyin.
ya yere düşenleri ellemeyin, onlar zaten alacaklarını alıp kayboluyorlardır ya da hasmetizm'in dediği gibi yuvalarına ya da oralara bir yere direkt 1-2 tane mama koyun derim.
eğer biraz açgözlülerse ve yere düşenler bittikten sonra mama kabına da giriyorlarsa, etrafı su dolu mama kapları işe yarıyor.

ya da mama kabını büfe, masa vb. tarzı yüksekte olan ve kedinin çıkmasında sakınca görmediğiniz bir yere de koyabilirsiniz.
zaten sonbahara doğru ortadan kaybolurlar.
  • blatta hiberna  (19.07.23 11:48:04)
Karıncalar çözülmüyor. Mama kabını biz daha geniş ve alçak ikinci bir kaba koyarak çözüm bulduk. Büyük kaba su koyuyoruz gelmiyor karınca.

  • jazzabel  (19.07.23 13:52:11)